Jaką folię wybrać do ocieplenia poddasza?

Pokrycia dachowe mają za zadanie chronić konstrukcję domu przed wilgocią i dbać o odpowiedni poziom ocieplenia. Jednym z podstawowych warunków, który gwarantuje szczelność zabezpieczeń, jest stosowanie folii izolacyjnych. Czym kierować się podczas zakupu?

Parasol domu

Jeżeli pokrycie dachu z jakiegoś powodu zacznie przeciekać, izolacja przeciwwilgociowa powstrzyma przenikanie deszczu do wnętrza budynku. Bez folii niemożliwe będzie także uniknięcie skraplania się pary wodnej pod zadaszeniem. Dzięki takim zabezpieczeniom pokrycie dachu będzie również chronione przed topniejącym śniegiem i zimnym wiatrem.

Folie dachowe cechują się niewielką paroprzepuszczalnością. Ich zadaniem jest asekuracja ścian, stropów i dachów przed powstawaniem zawilgoceń. Osłaniają elementy konstrukcyjne przed nagromadzającą się wewnątrz domu parą wodną – bez tego typu izolacji powietrze wewnątrz poszycia skropli się i zacznie uszkadzać fragmenty zadaszenia.

Które folie wybrać?

Folia przede wszystkim musi się charakteryzować niską paroprzepuszczalnością. Na dobę powinna przepuszczać ok. 0,5 g pary. Przed zakupem trzeba także dowiedzieć się wszystkiego o wytrzymałości produktu. Izolacja musi być specjalnie stabilizowana o oporze dyfuzyjnym ok Sd ≥ 100 m. Tego typu folię sprzedaje np. firma e-isover.pl.

Od pewnego czasu dostępna jest też nowa generacja inteligentnych paroizolacji o zmiennym oporze dyfuzyjnym Sd. W wielkim skrócie działają one na zasadzie samoczynnego uszczelniania się powłoki paroizolacji zimą, aby nie dopuścić do ewakuacji pary wodnej z wnętrza domu oraz rozszczelnianiu tej samej powłoki latem, aby umożliwić wnikniecie nadmiaru wilgoci z przegrody do wnętrza budynku, gdzie zostanie ona usunięta przez efektywna wentylację. Są to paroizolacje z rodziny folii ISOVER Vario®

Przed zakupem należy także koniecznie wymierzyć powierzchnie, na których umieszczona będzie folia. Rolki różnych producentów mają rozmaite metraże. W ofercie można znaleźć np. izolacje mierzące od 60 m2 do100 m2

Aby przegroda prawidłowo funkcjonowała musimy od zewnętrznej strony zainstalować Membranę Wstępnego Krycia tzw MWK. Membrany takie charakteryzują się różnym poziomem paroprzepuszczalności. Działają one jednokierunkowo. Ich zadaniem jest odprowadzanie wilgoci na zewnątrz z przegrody i zabezpieczanie tej przegrody przed dostaniem się wigoci z zewnątrz budynku. MWK o niskiej paroprzepuszczalności układa się w ok. 2cm odstępie od wełny ocieplającej dach. To konieczne, ponieważ szczelina wentylacyjna pozwoli na odprowadzenie nagromadzonej wilgoci.  Z kolei MWK o wysokiej paroprzepuszczalności może przylegać bezpośrednio do materiału izolacyjnego. Miejsca trudno dostępne powinno się dodatkowo zabezpieczać za pomocą specjalnych taśm wysokoadhezyjnych, które umożliwiają uszczelnianie połączeń elementów konstrukcyjnych.

Rozwiązania systemowe

W katalogach firmy Isover można znaleźć produkty, które są przeznaczone do kompleksowej izolacji. Np. specjalnie stworzone rozwiązanie UNI DACH  w swoim składzie zawiera izolacje, folie paroizolacyjne oraz membranę wstępnego krycia. UNI VARIO z kolei uwzględnia zastosowanie folii o zmiennym oporze dyfuzyjnym ISOVER Vario® KM Duplex lub ISOVER Vario® XtraSafe wraz z systemem taśm takich jak ISOVER Vario® MultiTape lub ISOVER Vario®XtraTape i mas klejących, ISOVER Vario DoubleFit lub ISOVER Vario®XtraFit.

Jeżeli jednak zapadnie decyzja o zakupieniu samodzielnych folii trzeba pamiętać o dobraniu do nich odpowiednich klejów i taśm systemowych, które umożliwią prawidłową instalację. Masy klejące powinny być odporne na zamarzanie i wykazywać się wysokim poziomem przyczepności. Produkt musi być także na tyle wytrzymały, by nie udało się go mechanicznie rozerwać. Kleje tego typu służą uszczelnianiu połączeń poszczególnych płaszczyzn folii w połączeniu np. z elementami konstrukcyjnymi lub murowanymi. Taśmy z kolei muszą charakteryzować się elastycznością i rozciągliwością. Są niezbędne do hermetycznego zabezpieczania przebić folii przez kable, rury i inne elementy konstrukcji dachu. Warto pamiętać o tym, że po wykonaniu izolacji można ją łatwo uszkodzić podczas układania pokrycia lub wykańczania poddasza. Ewentualne usterki należy zabezpieczyć taśmą. Nie wolno także kłaść izolacji wówczas, gdy beton lub tynk jeszcze nie wysechł.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *