Jak używać klimatyzacji zimą – zasady

Ogrzewanie pomieszczeń klimatyzacją nie jest jeszcze specjalnie popularnym rozwiązaniem. Wiele ludzi podchodzi do tego z wielkim zdziwieniem i niechęcią, a to błąd, szczególnie w taką zimę jaką mamy obecnie za oknem. Wydaje nam się, że klimatyzacja jest jedynie urządzeniem do ochładzania temperatury w budynkach i nie wykorzystujemy jej 100% możliwości.

Wszelkiego rodzaju klimatyzacje, które mają dwie jednostki: zewnętrzną i wewnętrzną doskonale nadają się do ogrzewania domów i biur. To wszystko dzieje się za sprawą odwróconej sytuacji w stosunku do chłodzenia. Latem kiedy ochładzamy temperaturę jednostka wewnętrzna chłodzi pomieszczenie, a jednostka zewnętrzna oddaje ciepło. Zimą sytuacja jest odwrotna, dzięki temu za pomocą klimatyzacji można podnieść temperaturę w pomieszczeniu.

Klimatyzacja, która ogrzewa

Jak każdy nawet najlepszy produkt klimatyzacja ma swoje pewne ograniczenia jeśli chodzi o ogrzewanie zimą. A właściwie jedno ograniczenie – granicę temperatury na zewnątrz. Urządzenia bez problemu poradzą sobie z dogrzewaniem jeśli temperatura nie spadnie poniżej 15OC. Jeśli na dworze panuje taka ujemna temperatura zaleca się wyłączenie urządzenia, w innym przypadku może dojść do jego uszkodzenia, lub w lepszych modelach jednostka zewnętrzna sama się wyłączy. Jednak biorąc pod uwagę temperatury panujące na zewnątrz tej zimy, nie musimy się martwić o to, że zostaniemy pozbawieni urządzenia grzewczego.

Używanie klimatyzacji zimą

Zasada używania jest bardzo prosta i dokładnie taka sama jak latem. Wystarczy ustawić odpowiednią dla nas temperaturę, a cały proces ogrzewania będzie dział się sam. Jednak należy pamiętać, aby nie przesadzać z temperaturą, chodzi w tym przede wszystkim o nasze dobre samopoczucie. Może być wspaniałym urządzeniem pomocniczym w okresach przejściowych, kiedy nie chcemy jeszcze uruchamiać kominka lub innego systemu grzewczego.

Klimatyzacja a zdrowie

Wielu z nas wydaje się, że klimatyzacja jest niezdrowym urządzeniem. To kolejny panujący mit. Te urządzenia absolutnie nie szkodzą naszemu zdrowiu, a w przypadku alergików nawet pomagają. Większość urządzeń wyposażona jest w specjalne filtry, które usuwają z powietrza kurz, roztocza i inne alergeny. Aby klimatyzacja nie stała się szkodliwa, w dużej mierze zależy to od użytkowników. Konieczne jest systematyczne wymienianie filtrów i jej odgrzybianie (źródło). Profesjonalne serwisy wykonają te czynności w najlepszy sposób. Serwisy mają specjalne urządzenia, które czyszczą również przewody, w których najczęściej osadzają się bakterie. Dlatego to głównie od nas zależy, czy klimatyzacja nie będzie szkodziła naszemu zdrowiu.

Używanie klimatyzacji zimą jest bezpieczne dla naszego zdrowia i wygodne. Wbrew pozorom wcale takie rozwiązanie nie jest drogie. Przy rozsądnym używaniu możemy nawet zaoszczędzić w stosunku do ogrzewania gazem, czy węglem. Choć jest to mało popularny sposób ogrzewania, biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne i coraz to cieplejsze zimy, na pewno szybko na stałe zagości w wielu pomieszczeniach.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *