5 kroków do nowoczesnej łazienki. Sprawdź, czy je znasz

Szklana, półprzezroczystą podłoga, drewniana i masywna wanna, a także szkliwione płytki rektyfikowane na ścianach to tylko 3 z 5 prostych zabiegów, które mogą odmienić twoją łazienkę. Licz się z wysokimi kosztami, ale i ponadprzeciętnymi wrażeniami estetycznymi.

Skończ z nudną łazienką, szukaj nowych rozwiązań

Do końca sezonu letniego zostało już niewiele, a to przecież najlepszy czas na ruszenie z modernizacją swojej domowej łazienki. Jeśli nie dysponujesz nieograniczonym budżetem, to wystarczy, że zastosujesz się do jednej lub dwóch wybranych przez nas wskazówek.

Pięć redakcyjnych pomysłów na modernizację łazienki

Krok 1: Wymień terakotę na elegancką, szklaną podłogę

Szklana podłoga w łazience wcale nie jest tak kosztownym dobrem luksusowym, jak mogłoby się wydawać. Hartowane, laminowane antypoślizgowymi foliami szkło doskonale znosi uderzenia, zarysowania i gwałtowne różnice temperatur. Nie zniszczysz ich ani długotrwałą ekspozycją na wilgoć, ani chemią czyszczącą.

Jeśli masz taką możliwość, podłogę możesz doświetlić oprawami LED lub pokryć półprzezroczystą filią kolorową, która spotęguje wrażenie czystości. Pod szkłem połóż fototapetę lub wysyp drobny grys.

Krok 2: Zainwestuj w naturalny kamień

Kamień jest nie tylko nieprzeciętnie odporny na wodę i uszkodzenia mechaniczne [1], ale i wyjątkowo urokliwy. Niepowtarzalnego wyglądu twojej łazience nadadzą duże płytki ścienne – musisz liczyć się jednak z wysokimi kosztami, bo 1 metr kwadratowy tego materiału to w zależności od gatunku średnio 100-150 złotych i więcej.

W łazience świetnie prezentują się:

  • marmur,
  • granit,
  • alabaster.

[1] Naturalny kamień wymaga regularnej lub okresowej pielęgnacji. I o ile granit jest w zasadzie niewrażliwy na zacieki, o tyle już wylana na marmurze plama po środku czyszczącym może pozostawić trwały ślad.

Krok 3: Pozbądź się banalnych akcesoriów łazienkowych

Wymiana nieestetycznych akcesoriów, które szpecą wnętrze twojej łazienki to absolutna podstawa. Nawet jeśli z jakiegoś powodu nie przeszkadzają ci plastikowe stojaki, wieszaki i kubki na szczoteczki, to już mydelnicy wykonanej ze zwykłej stali rdzewnej wypadałoby pozbyć się raz na zawsze.

– […] niezabezpieczone antykorozyjnie akcesoria nie tylko wpływają na odbiór samej łazienki, ale i są realnym źródłem poważnych problemów natury eksploatacyjnej. Zacieki z rdzy są bowiem trudne do usunięcia z wielu naturalnych powierzchni, a w tym drewna i kamienia – oceniają eksperci Sanco Design.

Co ważne, nawet dobrej klasy zestaw akcesoriów nie nadszarpnie nadto twojego domowego budżetu, a to przecież inwestycją na lata.

Krok 4: Subtelne oświetlenie strefy kąpieli

Wydatek rzędu kilkudziesięciu, maksymalnie kilkuset złotych na alternatywny system oświetlenia strefy kąpieli zwróci się z nawiązką. Wannę lub kabinę prysznicową uzupełnij o taśmy z diodami LED o klasie szczelności IP 67.

Dobrze, jeśli zdecydujesz się na światło czerwone, które pomoże ci odprężyć się po całym dniu pracy.

Krok 5: Pozwól sobie na odrobinę luksusu jakim jest drewniana wanna

Możesz być pewien, że w drewnianej wannie zakochają się wszyscy domownicy. Dąb jest nie tylko bardzo delikatny w dotyku, ale (odpowiednio zaimpregnowany) świetnie znosi nawet regularne, wielogodzinne kąpiele w wysokiej temperaturze.

Większość dostępnych w sprzedaży wanien to produkty wykonywane na indywidualne zamówienie, więc musisz liczyć się, że za 1 egzemplarz zapłacisz nawet kilka tys. złotych.

Jedna Odpowiedź
  1. Edyta S. 12 styczeń 2016 Odpowiedz

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *