Wersalki – meble, które nie wychodzą z mody

Niewiele mebli zrobiło tak oszałamiającą karierę, jak wersalka. Drugą połowę XX wieku można bez żadnej przesady określić jako erę wersalek. Ten uniwersalny sprzęt znakomicie wpisywał się zarówno w trendy stylistyczne, jak i w potrzeby użytkowników szukających połączenia komfortu i użyteczności. Dziś wersalki po okresie mniejszej popularności na nowo wracają do łask klientów. Wszystko wskazuje na to, że moda na wersalki potrwa jeszcze długo.

Skąd się wzięła popularność wersalek?

Forma i funkcjonalność mebli jest zawsze mocno złączona z warunkami, w jakich przyszło mieszkać ich użytkownikom. Przez wiele setek lat podstawowe sprzęty wykorzystywane we wnętrzach mieszkalnych różniły się wprawdzie od siebie dość znacznie pod względem jakości użytych materiałów i kunsztownością zdobień, jednak ich rola pozostawała identyczna. Niezależnie od tego, czy było to niezbyt zamożne domostwo, czy wnętrze dworu, zamku lub pałacu można było w nim znaleźć bardzo podobne meble. W każdym domu można było spotkać stoły, krzesła, skrzynie na odzież oraz łóżka. Z czasem pojawiły się wprawdzie dość znaczne różnice wyglądzie, użyteczności i przede wszystkim komforcie korzystania – pałacowe kanapy lub sofy stały się znacznie wygodniejsze niż przykrywane kilimami ławy z oparciami czy skrzynie, jednak z całego wyposażenia korzystano podobnie.

„Prawdziwa rewolucja w meblarstwie nastąpiła dość późno i wiązała się ze zmniejszeniem metrażu mieszkań oraz upowszechnieniem stylu życia zarezerwowanego wcześniej wyłącznie dla klas wyższych. Mowa tu o pojawieniu się mebla, który połączył ze sobą użyteczność łóżka z komfortem kanapy, czyli o wersalce. Ten zdobywający wielką popularność w latach 40. i 50. wynalazek pozwalał na optymalne zagospodarowanie przestrzeni, ułatwiając zamianę salonu w sypialnię, bez utraty ilości miejsca oferowanego przez łóżko oraz zapewniał elegancję i wygodę, jakiej dostarczyć mogły wcześniej wyłącznie sofy lub kanapy” – mówi przedstawiciel Fabryki Mebli Meblar, która produkuje meble skrzyniowe i tapicerowane.

Czy w przyszłości wersalki wciąż będą popularne?

Wersalki na dobre zagościły we wnętrzach domów i mieszkań, zmieniając wprawdzie swój styl zgodnie z pojawiającymi się wciąż nowymi trendami w designie, ale wciąż będąc niezastąpione wszędzie tam, gdzie ilość dostępnego miejsca jest nieco ograniczona. Rozłożenie i złożenie wersalki to jedna z najprostszych czynności, pozwalająca na zupełne odmienienie funkcji pokoju. W ciągu dnia można cieszyć się wyglądem i użytecznością eleganckiej kanapy, wieczorem wyjąć ze skrzyni na pościel prześcieradła, poduszki i kołdrę i zamienić mebel w wygodne i spore łóżko.

Największe triumfy wersalek to okres od lat 60. do 80. Koniec XX i początek XXI wieku wiązał się ze spadkiem popularności tych mebli. Klienci zaczęli rozglądać się wówczas za innymi rozwiązaniami, np. kanapami z funkcją spania. Z czasem okazało się jednak, że prostota i funkcjonalność wersalki jest nie do zastąpienia zwłaszcza w mniejszych mieszkaniach. Wzrost zainteresowania wersalkami, jaki można zaobserwować w ostatnich latach, powinien się utrzymać przez dłuższy czas. Warto bowiem pamiętać, że średni metraż nowo oddawanych do użytku mieszkań z roku na rok systematycznie się zmniejsza i coraz mniej osób, będzie dysponowało wystarczającą ilością miejsca na wygospodarowanie i urządzenie sypialni z dużym łóżkiem oraz salonu z kanapą.

Współcześnie projektowane wersalki dość znacznie różnią się od swoich pierwowzorów. Dziś wytwarzane meble cechuje znacznie większa dbałość o atrakcyjny i elegancki wygląd. Wiele modeli trudno odróżnić od eleganckich sof czy kanap. Producenci dbają też o dopasowanie oferowanych wzorów do gustów możliwie szerokiego grona nabywców, proponując zarówno wzory klasyczne, jak i nowoczesne o prostych geometrycznych kształtach oraz jednolitej kolorystyce.

Można przypuszczać, że wersalki ze swoją niezrównaną wygodą obsługi oraz dużą ilością miejsca w pojemniku na pościel wciąż będą się utrzymywały wśród dobrze sprzedających się mebli. Żadne inne rozwiązanie nie jest w stanie im dorównać czasem potrzebnym na przygotowanie miejsca do spania i łatwością, z jaką można schować pościel każdego ranka. Miłośnicy wersalek wciąż będą mogli spać spokojnie i z całą pewnością wygodnie.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *