W jakim celu wykonuje się piaskowanie szkła?

Coraz częściej można spotkać się ze szkłem występującym jako część elementów dekoracyjnych w aranżacjach wnętrz. Wydaje się, że dopiero niedawno projektanci i klienci salonów meblowych zaczęli dostrzegać piękno tego tworzywa. Co prawda szyby czy półki w starszych segmentach już dawno zaczęto wykonywać właśnie ze szkła, ale współcześnie designerzy idą o krok dalej, starając się projektować konstrukcje, gdzie tylko nieliczne detale uzupełniające są z metalu czy drewna.

Czym jest piaskowanie szkła?

To proces technologiczny, który polega na czyszczeniu lub kształtowaniu szkła strumieniem piasku pod wysokim ciśnieniem. Właśnie stąd pochodzi ta nazwa. Jego efekt można porównać do szlifowania, jednak czyszczona powierzchnia jest bardziej równa, dzięki czemu nie ma później problemów z jej myciem – nie posiada trudno dostępnych miejsc. W wyniku piaskowania szkło jest matowe.

W jakim celu szkło poddaje się piaskowaniu?

Dzięki piaskowaniu szkła, wykonywanemu na przykład w firmie Wyrób, Renowacja, Obsadzanie Luster s.c., nadaje mu się wartość dekoracyjną. Takie szkło jest ciekawsze niż to zwykłe, przezroczyste, które po pewnym czasie okazuje się nudne. Dodatkowo nie trzeba poddawać piaskowaniu całej powierzchni – można ją dekorować dowolnymi, zaprojektowanymi wzorami. Mogą one pochodzić zarówno z katalogów, jak i z wyobraźni klientów, co daje właściwie nieskończoną ilość możliwości. Można uzyskać matowy wzór lub odwrotnie – przezierny motyw, czyli tylko taki, przez który będzie widać przestrzeń po drugiej stronie, jednak reszta powierzchni będzie matowa. Trudno powiedzieć, który wariant jest bardziej popularny, natomiast można śmiało stwierdzić, że ten drugi wygląda nieco bardziej wyszukanie.

Oprócz funkcji dekoracyjnej, piaskowane szkło posiada także inną, praktyczną. Używa się go jako materiału do produkcji drzwi, nie tylko w domach, ale także w biurach, przychodniach czy czasem punktach kredytowych lub innych, umieszczonych w galeriach handlowych i supermarketach. Ponadto takie szkło może zostać użyte do stworzenia kabin prysznicowych na wymiar czy blatów lub różnego rodzaju przeszkleń. Te i inne konstrukcje wykonane z piaskowanego szkła można zobaczyć w zakładce „realizacje” na stronie internetowej szklarzokuniew.pl.

Wbrew pozorom piaskowania szkła nie wykonuje się jedynie po to, aby nadać mu dekoracyjnego wyglądu. Piaskować można wazony czy inne elementy ozdobne, ale także o wiele większe konstrukcje, takie jak drzwi czy szyby kabin prysznicowych. Pod taką postacią ten materiał spełnia także funkcję praktyczną, tym samym nadając przestrzeni bardziej atrakcyjny i nowoczesny wygląd. Nie można również zapomnieć o tym, że szklane elementy w mniejszych pomieszczeniach powiększają je optycznie. Jest to więc dobry materiał do zastosowania w nieco mniejszej łazience. Piaskowane szkło coraz częściej zastępuje to tradycyjne – jest bardzo eleganckim tworzywem, nadającym klasy pomieszczeniom, więc to nie powinno dziwić.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *