Uszczykiwanie roślin – jak poprawnie formować pędy wiosną?

Uszczykiwanie to jeden ze sposobów na cięcie roślin, w trakcie którego usuwa się końcówki pędów za pomocą odpowiedniego narzędzia. Uszczykiwanie pełni w ogrodzie różne funkcje, dlatego jeśli chcesz zadbać o swój ogród wiosną, powinieneś dowiedzieć się o nim więcej. Dlaczego?

Uszczykiwanie jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym zwłaszcza w przypadku młodych roślin oraz tych, które zostały poddane pikowaniu. Otóż wzrost takich roślin, zwłaszcza w początkowych fazach, może być hamowany przez:

  • zdrewniałe zakończenia pędów,
  • pąki, które nie kwitną,
  • przesadnie rozrośnięte liście.

Dzięki przycięciu tych fragmentów roślina odzyskuje siły potrzebne do wzrostu. ZIEMOVIT radzi, jak i kiedy przeprowadzać uszczykiwanie pędów, tak aby było ono skuteczne, oraz którym roślinom szczególnie przyda się ten sposób cięcia. Dzięki tym poradom Twój ogród będzie rósł bujnie i zdrowo.

Uszczykiwanie – odpowiednie terminy i metody

Cięcie roślin poprzez uszczykiwanie przeprowadza się zazwyczaj na bardzo młodych sadzonkach roślin, tzn. takich, które przebywają w ziemi przez przynajmniej 7 dni. Roślina gotowa do zabiegu:

  • nie ma jeszcze zdrewniałych pędów,
  • ma widoczny system korzeniowy (jeśli znajduje się w doniczce),
  • widać na niej małe czubki pędów bocznych,
  • wypuściła przynajmniej 2 listki.

Ustalenie optymalnego momentu na uszczykiwanie jest bardzo ważne, ponieważ im później zostanie ono przeprowadzone, tym później roślina może zakwitnąć. Warto jednak pamiętać, że w przypadku ziół takich jak np. bazylia czy cząber uszczykiwanie ma na celu opóźnienie tworzenia kwiatów, które są niepotrzebne i zabierają energię dla rozwoju liści.

Młode sadzonki mają już ponad tydzień, a mimo to nadal nie nadają się do uszczykiwania? Problemem może być ziemia – wybierz podłoże do siewu i pikowania ZIEMOVIT, które stwarza optymalne warunki dla rozwoju młodych roślin.

Uszczykiwanie pomidorów – jak to zrobić?

Cięcie roślin jest szczególnie ważne w przypadku warzyw, które mają tendencję do nieprawidłowego rozrostu, utrudniającego im rozwój owoców. Uszczykiwania wymagają zwłaszcza krzewy pomidorów, bardzo łatwo ulegające rozkrzewieniu. Najpopularniejsza metoda ich przycinania polega na usunięciu wszystkich pędów bocznych, tak aby roślina „skupiła się” na przekazywaniu składników odżywczych pomidorom.

Uszczykiwanie pelargonii – podstawowe porady

Również niektóre odmiany pelargonii wymagają uszczykiwania. W przypadku tych roślin ma ono jednak na celu:

  • pobudzenie do wzrostu pędów bocznych,
  • zapobieganie przedwczesnemu drewnieniu pędów.

Uszczykiwanie pelargonii można przeprowadzić najpóźniej po 14 dniach od posadzenia do doniczki. Jeśli roślina nie ma odpowiednich warunków do wzrostu, termin cięcia może się jednak przedłużyć – co więcej, w niektórych przypadkach młoda pelargonia może nawet nie dotrwać do uszczykiwania. Podłoże do pelargonii ZIEMOVIT pozwoli Ci uniknąć takich nieprzewidzianych sytuacji. Uszczykiwanie pelargonii przebiega w dwóch krokach. W pierwszym skraca się jedynie wierzchołki pędów, w drugim zaś – po ok. dwoch tygodniach – uszczykiwaniu podlegają również dłuższe pędy. Dzięki trzymaniu się tego podziału pelargonia ma szanse na optymalny rozwój.

Na koniec warto wspomnieć o tym, jakie narzędzie nadaje się najlepiej do cięcia roślin metodą uszczykiwania. W większości przypadków można przeprowadzać je za pomocą małego, bardzo ostrego nożyka. Wyjątek stanowią młode rośliny iglaste, których tkanki są podatne na uszkodzenia, w związku z czym cięcie za pomocą narzędzia mogłoby je zmiażdżyć. W ich przypadku pędy uszczykuje się paznokciem.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *