Trzy typy dekoracji ściennych – którą z nich wybrać?

Dekoracje ścienne to jeden z najpopularniejszych sposobów ozdabiania współczesnych wnętrz mieszkalnych. Tego typu dekoracje sprawdzą się w pomieszczeniach wszystkich typów, w salonach, sypialniach, kuchniach i łazienkach, w pokoikach dziecięcych, a nawet w przedpokojach i to niezależnie od tego, w jakim stylu je urządzimy. Do najczęściej wybieranych dekoracji ściennych należą obrazy malowane i drukowane na płótnie, fototapety i tapety, a także naklejki ścienne i szablony malarskie. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę każdego z wymienionych typów dekoracji.

Obrazy malowane i drukowane na płótnie

To najbardziej klasyczny i najpopularniejszy rodzaj dekoracji ściennej, która sprawdzi się w każdym wnętrzu, zarówno w mieszkaniu urządzonym w klasyczny sposób, jak i w minimalistycznym wnętrzu niezwykle nowocześnie wyposażonego domu. Decydując się na wybór obrazu, możemy zainwestować w obraz malowany – dzieło pracy artysty malarza lub na obraz drukowany na płótnie. W tym drugim przypadku obraz jest wydrukowaną kopią fotografii, grafiki lub obrazu zapisanego cyfrowo (pliku graficznego), a przez to nie ma unikalnego, niepowtarzalnego charakteru. Jego zaletą jest jednak atrakcyjna cena i możliwość idealnego dopasowania tematyki takiego obrazu do naszych indywidualnych preferencji czy dominującej kolorystyki wnętrza. W odróżnieniu od obrazów malowanych, obrazy drukowane na płótnie nie mają wielkiej wartości materialnej i nie możemy liczyć na to, że ich wartość kiedykolwiek wzrośnie. Obrazy malowane to unikalne dzieła (nawet jeśli są to tylko reprodukcje innych znanych obrazów), których wartość może z czasem wzrastać. Taki obraz jest zatem nie tylko dekoracją, ale i pewnego rodzaju inwestycją finansową.

obrazy malowane

Fototapety i tapety

Tego typu dekoracje ścienne to doskonała alternatywa dla klasycznych farb malarskich. Ich zaletą jest wysoki poziom dekoracyjności, możliwość ozdobienia całości ścian w danym pomieszczeniu, duża trwałość i odporność na zabrudzenia – odnosi się to przede wszystkim do tapet zmywalnych, wykonanych ze specjalnego rodzaju materiału odpornego na wilgoć. Fototapety to odpowiednio wyskalowane zdjęcia nadrukowane na specjalnym materiale, który przykleja się do ściany. Przy pomocy fototapety najczęściej dekoruje się pojedynczą ścianę lub jej fragment. Przy pomocy tapet najczęściej ozdabia się wszystkie ściany w danym wnętrzu. Oba rodzaje dekoracji zwykle stosuje się we wnętrzach urządzonych w sposób klasyczny.

Naklejki ścienne i szablony malarskie

Ten rodzaj dekoracji sprawdzi się przy dekorowaniu ścian w nowoczesnych, często minimalistycznie urządzonych wnętrzach, a także w pokojach młodzieżowych i dziecięcych. Dużą zaletą tego typu dekoracji jest ich niska cena i łatwość w montażu – naklejkę po prostu przykleja się do ściany, a szablon przykłada do ściany i zamalowuje farbą o wybranym kolorze. Naklejki i szablony nie są oczywiście tak bardzo dekoracyjne, jak obrazy malowane. Trudno również uznać je za dzieła sztuki. Stanowią one jednak ciekawy sposób na zagospodarowanie wolnej ściany, zwłaszcza w nowoczesnych mieszkaniach, w których klasyczny obraz w bogato zdobionej ramie zwyczajnie się nie sprawdzi.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *