Trzy koncepcje w aranżacji wnętrz

Jeśli ktoś myśli, że urządzanie wnętrza to tylko sposób na ułożenie mebli i ewentualne powieszenie obrazków na ścianie, ten jest w błędzie. Aranżacja wnętrz, to sztuka, która tworzy jego klimat, charakter i nadaje mu funkcjonalności. To umiejętność łączenia wielu różnych elementów w jedną całość.

Na świecie czy bliższej nam Europie, jest kilka takich miejsc, które wyglądają jakby wyszły spod ręki architekta wnętrz-profesjonalisty. Tutaj nie ma mowy o przypadku czy chaotycznym wpływie wydarzeń historycznych. Do takich miejsc należy z pewnością polski gród Kraka, włoska Florencja czy niemieckie miasteczka z czasów średniowiecza. To miejsca, które sprawiają wrażenie zaplanowanych od początku do końca, a wszystkie one powstały w odległych czasach.

Wnętrza i miejsca, w których czuje się ducha przeszłości

Historyczne podejście do aranżacji nie zawsze przynosi zamierzony skutek. Architekci przenoszą elementy z przeszłości umieszczając je w nowoczesnych wnętrzach. Efekt- dom jak ze starego obrazu, tylko coś w nim nie pasuje. Przykładem takiej budowli jest bajkowy zamek w Bawarii. Choć powstał w XIX wieku wygląda jak z odległej przeszłości, jednak jest to tylko efekt wizualny. W bliskim kontakcie można zauważyć, że jest to dość nowa konstrukcja i można powiedzieć, że czar pryska.

We wnętrzach tzw. „podróbki” są jeszcze bardziej widoczne, szczególnie wtedy gdy otoczenie jest zupełnie współczesne. Przykładem może być antyczne wnętrze w małym mieszkaniu z wielkiej płyty.

Drewno i aluminium

Drewno, aluminium, minimalizm

Minimalizm we wnętrzu to pewna nowość. To skupienie się na funkcjonalności wnętrza, na tym, by było ono przestronne i proste. Jest to reakcja i odejście od podejścia historycznego. I choć rozwiązanie to ma wielu przeciwników, którzy cenią przede wszystkim przytulność i ciepło we wnętrzu, to jednak zdobywa ono co raz więcej fanów.

Jest to przede wszystkim styl osób, które bardziej niż własne odczucia cenią styl i formę. Niestety bardzo często takie wnętrze jest chłodne, bez wyrazu i przekształca się w karykaturę. Czasem sprawia wrażenie, że nikt w nim nie mieszka.

Elektyzm we wnętrzu

Eklektyzm we wnętrzu

Stare w nowym wydaniu, tak najszybciej można zdefiniować to, czym jest eklektyzm. Narodził się on w XIX wieku, gdy zaczęto docenia rozwiązania z przeszłości i wykorzystywać je w aranżacjach. Jednak eklektyzm to nie tylko powrót do historii. W nowoczesnym rozumieniu eklektyzm to wykorzystanie wszystkiego co akurat projektantowi się spodoba. To często połączenie minimalizmu z wnętrzem antycznym, drewna z aluminium itd.

Przykładem zastosowania takiego stylu może być Crystel Palce w Londynie. Ten wybudowany w XIX wieku budynek, choć przywodzi na myśl gotyckie katedry rodem z średniowiecza, smukły i pełen światła, z średniowiecznym budynkiem niewiele ma wspólnego. Również eklektyzm widoczny jest w Krakowie, to miasto, które kształtowało się przez wieki czerpiąc z poszczególnych epok to co miały najlepszego.

Umiejętnie dobrane elementy zgodnie z eklektycznym stylem mogą stworzyć naprawdę udane rozwiązania. Jednak ważna jest intuicja, gdyż źle dobrane połączenie stylów może być zupełnie nieudane.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *