Trzy koncepcje w aranżacji wnętrz

Jeśli ktoś myśli, że urządzanie wnętrza to tylko sposób na ułożenie mebli i ewentualne powieszenie obrazków na ścianie, ten jest w błędzie. Aranżacja wnętrz, to sztuka, która tworzy jego klimat, charakter i nadaje mu funkcjonalności. To umiejętność łączenia wielu różnych elementów w jedną całość.

Na świecie czy bliższej nam Europie, jest kilka takich miejsc, które wyglądają jakby wyszły spod ręki architekta wnętrz-profesjonalisty. Tutaj nie ma mowy o przypadku czy chaotycznym wpływie wydarzeń historycznych. Do takich miejsc należy z pewnością polski gród Kraka, włoska Florencja czy niemieckie miasteczka z czasów średniowiecza. To miejsca, które sprawiają wrażenie zaplanowanych od początku do końca, a wszystkie one powstały w odległych czasach.

Wnętrza i miejsca, w których czuje się ducha przeszłości

Historyczne podejście do aranżacji nie zawsze przynosi zamierzony skutek. Architekci przenoszą elementy z przeszłości umieszczając je w nowoczesnych wnętrzach. Efekt- dom jak ze starego obrazu, tylko coś w nim nie pasuje. Przykładem takiej budowli jest bajkowy zamek w Bawarii. Choć powstał w XIX wieku wygląda jak z odległej przeszłości, jednak jest to tylko efekt wizualny. W bliskim kontakcie można zauważyć, że jest to dość nowa konstrukcja i można powiedzieć, że czar pryska.

We wnętrzach tzw. „podróbki” są jeszcze bardziej widoczne, szczególnie wtedy gdy otoczenie jest zupełnie współczesne. Przykładem może być antyczne wnętrze w małym mieszkaniu z wielkiej płyty.

Drewno i aluminium

Drewno, aluminium, minimalizm

Minimalizm we wnętrzu to pewna nowość. To skupienie się na funkcjonalności wnętrza, na tym, by było ono przestronne i proste. Jest to reakcja i odejście od podejścia historycznego. I choć rozwiązanie to ma wielu przeciwników, którzy cenią przede wszystkim przytulność i ciepło we wnętrzu, to jednak zdobywa ono co raz więcej fanów.

Jest to przede wszystkim styl osób, które bardziej niż własne odczucia cenią styl i formę. Niestety bardzo często takie wnętrze jest chłodne, bez wyrazu i przekształca się w karykaturę. Czasem sprawia wrażenie, że nikt w nim nie mieszka.

Elektyzm we wnętrzu

Eklektyzm we wnętrzu

Stare w nowym wydaniu, tak najszybciej można zdefiniować to, czym jest eklektyzm. Narodził się on w XIX wieku, gdy zaczęto docenia rozwiązania z przeszłości i wykorzystywać je w aranżacjach. Jednak eklektyzm to nie tylko powrót do historii. W nowoczesnym rozumieniu eklektyzm to wykorzystanie wszystkiego co akurat projektantowi się spodoba. To często połączenie minimalizmu z wnętrzem antycznym, drewna z aluminium itd.

Przykładem zastosowania takiego stylu może być Crystel Palce w Londynie. Ten wybudowany w XIX wieku budynek, choć przywodzi na myśl gotyckie katedry rodem z średniowiecza, smukły i pełen światła, z średniowiecznym budynkiem niewiele ma wspólnego. Również eklektyzm widoczny jest w Krakowie, to miasto, które kształtowało się przez wieki czerpiąc z poszczególnych epok to co miały najlepszego.

Umiejętnie dobrane elementy zgodnie z eklektycznym stylem mogą stworzyć naprawdę udane rozwiązania. Jednak ważna jest intuicja, gdyż źle dobrane połączenie stylów może być zupełnie nieudane.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *