Trzy dominujące style w aranżacji wnętrz

To przede wszystkim kobiety dbają o aranżację wnętrza. To one pragną w domu, poprzez odpowiedni wystrój, przywołać ciepłą, rodzinną atmosferę. Dodatki takie jak puchowe poduszki, obrusy, kinkiety, czy zasłony ubierają wnętrze i nadają mu określonej stylistyki. Wnętrza rustykalne, skandynawskie, nowoczesne, czy angielskie, a może własne, kreatywne pomysły?

Aranżacja w stylu nowoczesnym

To przede wszystkim design zaczerpnięty z nowinek prosto od największych kreatorów trendów wnętrzarskich. Modernistyczne wnętrze stawia przede wszystkim na minimalizm. Królują więc w takiej stylistyce stonowane kolory, proste kształty, które przebijają designerskie dodatki lub nietypowe wykończenia mebli, sof, czy oświetlenia. Przestrzenie nowoczesne są przejrzyste, jasne. Taka aranżacja ma w sobie coś z geometrycznego układu wyrażonego zwłaszcza w kształtach mebli i dodatków. Nie oznacza jednak to, że takie wnętrze nie może być ciepłe. Dodatki dopełniają całość, a jasne barwy możesz przebić na przykład przez kolorowe koce i obrusy, a także przez kinkiety, które w szczególności w stylu nowoczesnym są bardzo modne, a ich wzornictwo do takich aranżacji jest szerokie. Trudno będzie zdecydować się na jeden wzór. Ostatni rok w najnowszych trendach należał do oświetlenia i finezyjnych kształtów, jakie mogą przybrać kinkiety, lampki i żyrandole.

Salon w stylu nowoczesnym
Salon w stylu nowoczesnym

Styl skandynawski

W Polskich domach od lat króluje styl skandynawski. Właśnie ta aranżacja wnętrz rozkochała w sobie wiele pań domu, którym zderzenie funkcjonalności, minimalizmu, jasnych barw, prostych kształtów, a przy tym naturalnych dodatków, bardzo przypadła do gustu. Być może stało się tak za sprawą skandynawskiego przedsiębiorstwa zajmującego się sprzedażą akcesoriów dekoracyjnych do domu oraz mebli, które niejednokrotnie dyktuje trendy aranżacyjne. W wielu polskich domach znajdują się meble właśnie tej firmy, bo urzekają prostotą, funkcjonalnością, ale i estetycznym wyglądem i przytulnym charakterem. Zawierają one w sobie wszystko to, co lobowane jest w stylu skandynawskim. Wnętrza mają być przede wszystkim przestronne, a nawet małe przestrzenie – dzięki odpowiedniej aranżacji – zyskują optycznego powiększenia.

Salon w stylu skandynawskim
Salon w stylu skandynawskim

Styl angielski

Przywodzi na myśl XIX-wieczną Anglię i jej ozdobne motywy, abażurowe kinkiety, różane wzory. Współczesny styl angielski nie jest aż tak mocno naznaczony różnego rodzaju dodatkami, które mogą wywoływać wrażenie przesytu, ale posiada w sobie szlachetne i ponadczasowe podejście do formy i angielskiej wygody. W stylu angielskim dominują dodatki – obrazy, ramki, zasłony, obrusy, dywany. Również meble – zwłaszcza sofy i fotele – posiadają rozłożysty, górujący nad całością charakter. We współczesnym, angielskim stylu nie brakuje kwiatowych motywów, które nadają przytulnego i rodzinnego klimatu. Ważnym elementem aranżacyjnym są także tapety o stonowanych kolorach i wzorach.

Salon w stylu angielskim
Salon w stylu angielskim

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *