Szyny sufitowe do mieszkania – jakie wybrać

Urządzając mieszkanie, musisz pamiętać o eleganckim wykończeniu okien, o wyborze dopasowanych do wystroju mieszkania osłon okiennych i montażu odpowiedniego systemu do ich zawieszenia. W tym drugim przypadku możesz wybierać pomiędzy klasycznymi karniszami a nowoczesnymi szynami sufitowymi pojedynczymi lub wielotorowymi. Współcześnie zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem są gięte szyny sufitowe, które charakteryzują się wysokim poziomem funkcjonalności, uniwersalnością zastosowań i bardzo dużą trwałością.

Szyna sufitowa - sypialnia

Czym karnisz różni się od szyny sufitowej?

Klasyczny karnisz to rodzaj drążka mocowanego pod sufitem, ale przykręcanego do ściany, na który zakładane są metalowe, drewniane lub plastikowe kółka zakończone żabkami. Żabki służą mocowaniu firany lub zasłony, a kółka pozwalają na ich przesuwanie. W ten sposób można odsłaniać lub zasłaniać okno. Szyna sufitowa to nowocześniejsza wersja karnisza, którą mocuje się do sufitu. Szyny sufitowe przylegają bezpośrednio do sufitu i w odróżnieniu od klasycznych karniszy w postaci drążków, istnieje możliwość ich gięcia w pionie i w poziomie – taka możliwość istnieje w przypadku nowoczesnych szyn sufitowych, jakie można znaleźć m.in. pod tym adresem internetowym http://www.forestpolska.com/szyny-sufitowe.html. Szyny sufitowe zostały wyposażone w poruszające się wzdłuż szyny żabki, do których mocuje się firany, zasłony lub rolety. Zaawansowane technicznie szyny sufitowe mogą zostać wyposażone w system sznurkowy, który pozwala na automatyczne poruszanie wszystkimi żabkami w tym samym czasie. Takie rozwiązanie zapewnia dużą wygodę, zwłaszcza przy odsłanianiu lub zasłanianiu długiego ciągu okien.

Karnisz w salonie

Szyna jednotorowa czy wielotorowa?

W sprzedaży znajdziesz wiele rodzajów szyn sufitowych. Jednym z podstawowych elementów różnicujących ten typ przedmiotów jest liczba torów, po których mogą przesuwać się żabki. W podstawowej wersji szyna sufitowa wyposażona jest w jeden tor, po którym przesuwają się żabki. Na takiej szynie można zatem powiesić tylko jeden rodzaj przesłony okiennej, na przykład firanę. Jeśli chcesz móc korzystać również z zasłon okiennych, musisz zaopatrzyć się w szynę dwutorową. Na rynku dostępne są również bardziej rozbudowane wersje szyn sufitowych, wielotorowych, dedykowanych do bardziej specjalistycznych zastosowań. Z tego typu szyn korzystają m.in. hotele czy ośrodki konferencyjno-szkoleniowe.

Karnisz - sypialnia

Wybierając szynę sufitową do swojego mieszkania, zwróć uwagę nie tylko na jej wygląd, ale także na jej praktyczne właściwości. Dobra szyna powinna być odporna na działanie światła (nie powinna żółknąć), powinna być trwała, lekka i wygodna w obsłudze. Zwróć uwagę na rodzaj dedykowanych dla niej żabek. Wybierając dobre jakościowo żabki, nie będziesz mieć problemu z przesuwaniem ciężkich zasłon lub delikatnych firan.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *