Szklane drzwi. Proces powstawania i charakterystyka

Drzwi szklane cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Wynika to przede wszystkim z wysokiej estetyki oraz higieny tego materiału, a także z większych niż kiedykolwiek możliwości wzmacniania szkła. Choć jest to materiał, który uchodzi za kruchy i delikatny, nowoczesne drzwi ze szkła z powodzeniem i zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa stosowane są nawet w charakterze drzwi zewnętrznych.

Przygotowanie szkła do budowy drzwi

Aby szkło, z którego wykonane będą drzwi spełniało wszelkie wymogi trwałości i bezpieczeństwa, należy poddać je wstępnej obróbce. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest docięcie tafli na wymagany wymiar – wyjaśnia ekspert z firmy Dubiel Glass.

Drzwi szklane
Drzwi szklane Dubiel Glass

Kolejnym krokiem jest szlifowanie, dzięki któremu krawędzie stają się idealnie gładkie i bezpieczne. Następnie w tafli za pomocą specjalnych wiertarek wycinane są otwory, w których w przyszłości zamontowane będą zawiasy, klamki czy uchwyty.

Hartowanie tafli szkła

W celu osiągnięcia optymalnych właściwości szkła, a zatem podniesienia wytrzymałości na uderzenia, zmiany temperatur, pęknięcia i inne uszkodzenia mechaniczne, szkło poddaje się hartowaniu. Podczas hartowania szkło najpierw podgrzewane jest do temp. w zakresie 600-700 stopni Celsjusza, a następnie gwałtownie schładzane zimnym powietrzem.

Klejenie szkła na drzwi

Dodatkową metodą wzmacniania szkła przeznaczonego do konstrukcji drzwi jest laminowanie już zahartowanych dwóch tafli. Do łączenia tafli szkła na drzwi wykorzystywane są folie laminacyjne. Taka technika umożliwia umieszczenie pomiędzy poszczególnymi taflami folii o dowolnym wzorze, np. nadruku ze zdjęcia. Do zdobienia drzwi szklanych laminowanych można wykorzystać także tapety, czy dowolne tekstylia – przekonuje specjalista z Dubiel Glass.

Niezależnie od techniki wzmacniania szkła do produkcji drzwi, całość możemy poddać rozmaitym zabiegom zmierzającym do podniesienia ich estetyki. Szkło dekoruje się za pomocą piaskowania, druku UV i emaliowania, a najbardziej ekstrawaganckie projekty pozwalają nawet na zdobienie drzwi szklanymi aplikacjami.

Gotowe skrzydło drzwi szklanych wymaga już tylko zamontowania zawiasów, klamek i uchwytów. Ponieważ otwory przygotowaliśmy już wcześniej, ten etap nie sprawia najmniejszej trudności.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *