Sekrety pięknie wykończonej podłogi

Byle jak wykończona podłoga to nie tylko przykrość dla estety, ale również potencjalne zagrożenie dla zdrowia, a także możliwość szybszego zniszczenia się posadzki. Jeśli chcesz mieć łatwą do czyszczenia powierzchnię i dbać o każdy szczegół swojego mieszkania, zapoznaj się z niniejszym tekstem.

Podłoga odpowiednio połączona – progi

Tam, gdzie jedno pomieszczenie przechodzi w drugie, podłoga może niszczyć się najszybciej. Również jej wygląd może w tych miejscach być nieco zaniedbany. Aby posadzka prezentowała się spójnie i odpowiednio, powinieneś zastosować specjalne progi, łączące dwa różne wykończenia lub też w należyty sposób ujednolicić posadzkę między dwoma pomieszczeniami. Tam, gdzie nie chcesz mieć drzwi jest to doskonałe rozwiązanie, jednak, gdy zależy Ci na dużym odseparowaniu od siebie pokojów, koniecznie zastosuj próg.

Łączenie różnych posadzek

Otwory dylatacyjne i przerwy między dwoma różnymi wykończeniami podłóg zaburzają nie tylko wygląd posadzki, ale i utrudniają sprzątanie, mogą prowadzić do usterek i obniżają odporność podłoża. Z tego względu powinieneś odpowiednio je połączyć za pomocą dopasowanych elementów. Specjalne listwy wyrównają również różnice poziomów, zapobiegną potykaniu się i zamaskują szczeliną, w którą dzięki nim nie będą wchodziły zabrudzenia i wilgoć.

Odporna posadzka – właściwa impregnacja

Wiele rodzajów materiałów wykończeniowych do podłogi jest gotowa do użycia, niekiedy jednak musisz powierzchnię dodatkowo zaimpregnować. Taki zabieg pozwala osiągnąć posadzkę odporną na zabrudzenia, wilgoć, zarysowania, blaknięcie, a nawet pękanie. Surowe drewno musisz koniecznie pokryć którymś środkiem do desek – olejem, lakierem czy bejcą. Pięknie wykończona podłoga powinna pozostać świeża przez lata i być łatwa do utrzymania w czystości.

Zakryj nieestetyczne szczeliny pod ścianą

Przy podłodze pod ścianą przyda Ci się listwa przypodłogowa, która pięknie wykończy posadzkę. Jej funkcją jest nie tylko estetyczne maskowanie szczeliny, ale i ochrona ściany przed wilgocią, a także ułatwienie sprzątania. Za jej pomocą przede wszystkim uzupełniasz wygląd posadzki i łączysz ją w piękny sposób ze ścianą. Dopasuj zatem listwę pod względem jej wyglądu, materiału wykonania i wielkości, a także samej podłogi. Listwa przypodłogowa to swoista wisienka na torcie każdej posadzki.

Odpowiedni montaż posadzki

Piękna podłoga powstaje również na skutek właściwej pracy specjalisty. Nawet kładzenie paneli, które wydaje się być łatwe, wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi i akcesoriów. Nieprawidłowo położone płytki gresowe mogą szybko ulegać zniszczeniu, a także odkształcać się czy przesuwać. Również drewniany parkiet wymaga umiejętnego ułożenia, ponieważ błędy montażowe mogą oznaczać szczeliny między klepkami, wybrzuszanie się desek czy skrzypienie.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *