Samodzielne malowanie? To proste! Podpowiadamy, jaki rodzaj pędzla wybrać

Samodzielne malowanie wnętrz bez korzystania z pomocy fachowca to rozwiązanie nie tylko tańsze. Ze względu na powszechną dostępność narzędzi malarskich, stało się ono również stosunkowo proste i nie sprawia większych problemów nawet amatorom. Z drugiej strony różnorodność oferowanych w sklepach akcesoriów jest bardzo duża, co może utrudniać wybór odpowiedniego modelu, zwłaszcza osobom początkującym.

Podział pędzli ze względu na rodzaj włosia

Wybierając pędzel musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj powierzchni, którą będziemy malować, oraz farby, jakiej będziemy do tego używać. Odpowiedzi na te pytania determinują między innymi wybór włosia pędzla, które może być naturalne, syntetyczne lub mieszane.

Włosie naturalne jest odporne na zagięcia i zgniecenia. Są polecane przede wszystkim do nakładania farb rozpuszczalnikowych, olejnych oraz lakierów. Ze względu na to, że łatwo chłoną wodę, nie nadają się do malowania farbami wodorozcieńczalnymi. Z kolei włosie syntetyczne, wykonane przykładowo z nylonu lub poliestru, są przeznaczone głównie do nanoszenia farb wodorozcieńczalnych. Natomiast pędzle z włosiem mieszanym stosuje się między innymi do malowania drewna.

Podstawowe rodzaje pędzli

Okrągłe pędzle pierścieniowe to takie, których włosie wiązane jest na okrągło i mocowane specjalnym pierścieniem. Mogą mieć różną grubość gęstość i profilowanie. Przydadzą ci się szczególnie do malowania zewnętrznych części okien i parapetów, a ponadto powierzchni metalowych, drewna oraz powłok chemicznych.

Pędzle płaskie, nazywane też angielskimi, są dość uniwersalne. W zależności od szerokości danego modelu, można wykorzystać je zarówno do malowania większych powierzchni, jak i detali. Zazwyczaj używa się ich do nakładania szybkoschnących i dobrze rozprowadzających się lakierów, farb wodorozcieńczalnych oraz lakierów dyspersyjnych. Przy ich pomocy można malować płyty gipsowo-kartonowe, podłogi czy płoty, a także odnowić framugi, ościeżnice lub elementy drewniane.

Pędzle kątowe przeznaczone są do stosowania w trudno dostępnych miejscach. Nadają się do malowania narożników, kątów, krawędzi i zagięć. Wyróżnia je specjalne profilowanie, ułatwiające malowanie powierzchni wymagających precyzji, takich jak kaloryfery czy ściana za nimi.

Pędzle ławkowce używane są do malowania większych, płaskich powierzchni, głównie farbami wodnymi – klejowymi, emulsyjnymi czy akrylowymi. Bardzo dobrze sprawdzą się również podczas gruntowania ścian oraz nakładania kleju przy tapetowaniu.

Jak ocenić jakość pędzla?

Chcąc ocenić jakość pędzla, musisz polegać przede wszystkim na swoim wzroku. Zwróć uwagę, czy włosie pędzla jest zwarte, sprężyste i odpowiednio osadzone. Dzięki temu pędzel będzie dobrze chłonął farbę i utrzymywał ją tak, by z niego nie kapała, a także równomiernie ją rozprowadzał. Duże znaczenie będzie miał też trzonek – ergonomiczny kształt rączki zapewni ci wysoki komfort pracy nawet podczas długiego malowania.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *