Samodzielna aranżacja wnętrz – porady cz.2

Jednym z kluczowym elementów aranżacji wnętrz jest dobór odpowiednich kolorów. To one w największym stopniu determinują charakter danego pomieszczenia oraz sposób w jaki ono będzie wpływało na nasze samopoczucie. Warto poznać kilka podstawowych zasad odnośnie doboru kolorów oraz ich podziału na poszczególne grupy, aby móc swobodnie nimi operować w trakcie projektowania wnętrza swoich marzeń.

Kolor we wnętrzu należy stosować z umiarem, pamiętając o tym, że to co może wydawać się pozornie bardzo oryginalne, po dłuższym przebywaniu w takim otoczeniu może przytłaczać. Dlatego, o czym wspomniano już kilka razy w tym artykule, najbardziej uniwersalnym kolorem jest biel, bardzo dobrze sprawdza się w małych, ciemnych pomieszczeniach.

Często wykorzystywanym kolorem jest żółty, który nadaje wnętrzu przytulności oraz dodaje energii. Kolorem wywołującym energie i pobudzającym do życia jest również pomarańcz i czerwień. Kolor różowy to kolor dla osób, które oczekują doznań zmysłowych i ma skojarzenia z erotyką. Natomiast odcienie niebieskiego, które kojarzą się z barwą wody i nieba działa kojąco. Podobnie jak zieleń, czy tajemniczy fiolet. Kolor brązowy jest kolorem ziemi, kojarzy się z ciepłem i bezpieczeństwem. Jednak brąz podobnie jak czarny, gdy użyty we wnętrzu w nadmiarze przytłacza.

Grupy kolorów

Kolory we wnętrzu dzieli się na kilka grup. Jedną z grup są barwy ziemi, które odpowiadają neutralnym kolorom często spotykanym w przyrodzie. Jest to kolor skał, ziemi czy roślin. We wnętrzu sprawdzają się w połączeniu z drewnem czy wikliną. Kolory te dobrze również prezentują się w zestawieniu z innymi barwami, tworząc dla nich tło lub łagodząc ich intensywność. Inna grupą kolorów są odcienie pastelowe, zazwyczaj mają w sobie dużą domieszkę bieli, dlatego też sprawdzają si w dowolnych kompozycjach w każdym wnętrzu. Inną grupą kolorów są tzw. barwy zimne. Należą do nich takie kolory jak niebieski, szary czy granat. Dobrze sprawdzają się w gorących miejscach jak i optycznie ciemnych, gdyż ochładzają i rozjaśniają wnętrze. Sprawdzają się w miejscach, w których się pracuje, usytuowanych na południowej czy zachodniej stronie. Kolejną grupą barw są barwy ciepłe, do których należy wspomniana czerwień, żółć czy czerwień.

Prywatna przestrzeń

Zastosowanie optycznych złudzeń we wnętrzu wprawdzie optycznie zwiedzie mózg, jednak nie da się oszuka ciała. Co to oznacza? Ciało potrzebuje przestrzeni wiec gdy w pomieszczeniu jest zbyt dużo mebli po prostu się na nie wpada… Urządzając pokój, gdzie będziemy przyjmować gości trzeba pamiętać, że każdy ma swoją osobistą przestrzeń, której nie lubimy gdy się narusza. Najlepsza jest odległość jednego metra. Wtedy można zachowa kontakt wzrokowy i odczytać mowę ciała. Niestety ze względu na wielkość standardowych wnętrz, rady te są trudne do zastosowania.

Jedna Odpowiedź
  1. penelope_cx 12 stycznia 2016 Odpowiedz

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *