Samodzielna aranżacja wnętrz – porady cz.1

Jedna sprawdzona, uniwersalna metoda na idealne wnętrze? Nie ma takiej! Sprawa urządzenia mieszkania to rozwiązanie indywidualne, każdy bowiem ma inne oczekiwania, upodobania i styl życia. Jednak istnieje kilka zasad, których zastosowanie sprawi, że każde wnętrze będzie się dobrze prezentować bez względu na styl w jakim jest urządzone.

Architekci wnętrz zwracają uwagę, że przy projektowaniu należy wziąć pod uwag takie elementy jak: wielkość pomieszczenia, nasłonecznienie oraz oświetlenie, kolor ścian oraz ich faktura, meble oraz inne detale takie jak np. wzory poduszek czy zasłon. Od tego w jaki sposób zostaną połączone ze sobą zależy nie tylko jak dane wnętrze się będzie prezentować, ale również jak domownicy i goście będą się w nim czuć. Obecnie wiele ciekawych inspiracji i porad można czerpać z programów typu DOMO+, które traktują o urządzaniu wnętrz.

Podstawowe zasady aranżacji wnętrz

Na początku trzeba zaznaczyć, że urządzanie wnętrz nie jest łatwe, dlatego warto poznać pewne zasady i tzw. triki, które poprawią wygląd danego pomieszczenia. Trzeba bowiem pamiętać, że architekturę wnętrz można określić jako sztukę iluzji. Na to jak odbieramy dane pomieszczenie w dużej mierze wpływa percepcja, na którą oddziałują ściany, podłogi, sufit oraz, o ile są obecne belki czy kolumny. I tak według ogólnie przyjętych zasad, wysoki sufit sprawia wrażenie przestronności, co jednocześnie utożsamiane jest z wygodą i komfortem. Takie rozwiązania spotykane są w starych kamienicach oraz nowoczesnych apartamentach, w większości budynków jednak pomieszczenia są niskie, małe i mają plan wąskiego prostokąta. Co wiec zrobić aby za pomocą prostych sposobów optycznie powiększyć pomieszczenie?

Specjaliści od projektowania wnętrz podkreślają, że za nim przystąpimy do urządzania danego pomieszczenia i nadawania mu charakteru dobrze jest wynieść z niego wszystkie meble i inne sprzęty. Wtedy, gdy nic nie ogranicza przestrzeni, zdecydowanie łatwiej jest od nowa zaplanować jak ma wyglądać dane pomieszczenie. Pomalowanie pokoju czy innego pomieszczenia na biało przynosi natychmiastowy efekt. Odnosi się wrażenie, że wnętrze jest duże, jasne i przestronne. Dlatego tak ważne jest nie dopuszczenie do przytłoczenia go nadmiarem mebli, sprzętów, tkanin czy bibelotów. Szczególnie na małych przestrzeniach powinno pamiętać się o zasadzie minimalizmu.

Zyskiwanie przestrzeni

Do przechowywania rzeczy doskonale nadają się szafy wykonywane na wymiar, szuflady czy różnego rodzaju schowki, umieszczone np. w siedziskach czy podestach. Aby optycznie powiększyć pomieszczenie można wykorzystać prosty sposób jakim jest umieszczenie luster na drzwiach szafy.

Również okna nie zakryte firankami, zasłonami dają więcej przestrzeni oraz wpuszczają do wnętrza naturalne światło. Czyste okno jest naturalną ozdobą i warto to wykorzystać aranżując przestrzeń. Dodatkowo gdy pod oknem umieści się jasne szafki będą one ładnie odbijały wpadające światło. To właśnie bowiem światło jest tym co w naturalny sposób sprawia, że dane pomieszczenie wydaje się większe. Planując wiec oświetlenie warto wziąć to pod uwagę jak również maksymalnie wykorzysta możliwości jakie daje naturalne światło dzienne.

Aby przestrzeń wydała się większa trzeba oszukać mózg. Jednym ze sposobów jest umiejętne zastosowanie kolorów. Jak już wspomniano wcześniej, biel oraz inne jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie, natomiast ciemne, ostre barwy czy wzory je zmniejszają. Dlatego w małych pomieszczeniach dobrze jest stosować jasne barwy. Oprócz bieli, dobrze sprawdzają się odcienie szarości czy błękitu. Rozmawiając o kolorach we wnętrzu, trzeba pamiętać, że sufit gdy jest jaśniejszy niż ściany również pomieszczenie wydaje się wyższe i analogicznie działa to w odwrotnym kierunku.

We wnętrzu równie ważna jest podłoga. Choć miękkie dywany pochłaniają hałas to również one pochłaniają one światło. Aby pomieszczenie wydawało się większe dobrze jest wykorzystać takie materiały jak jasne drewno, panele czy płytki. Podobnie jak kamień i marmur bardzo dobrze odbijają one światło co sprawia, że wnętrze wydaje się zdecydowanie jaśniejsze.

Architekci wnętrz zwracają również uwagę, że ważny jest także sposób kładzenia desek parkietu czy paneli. Gdy położy się je w ukosie poszerzą one optycznie pomieszczenie, natomiast pionowe położenie podkreśla długość oraz głębokość wnętrza.

Podobny efekt przynoszą także wzory na ścianach. I tak pasy pionowe np. na tapecie powodują, że pomieszczenie wydaje się wyższe, zaś lamperia czy obrazy na ścianach obniżają optycznie pomieszczenie. Inna zasada mówi o tym, że jeśli w pokoju o kształcie prostokąta, intensywny kolor zastosuje si na długich ścianach to wtedy będzie on sprawiał wrażenie wąskiego i długiego.

W kolejne – drugiej części artykułu – skupimy się na zastosowaniu poszczególnych kolorów i łączenia ich w grupy oraz omówimy kwestie prywatnej przestrzeni.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *