Różnica między szafami cargo a szafami zwykłymi

W większości naszych domów znajdują się tradycyjne szafy z półkami i szufladami. Zwykłe szafy w porównaniu z szafami cargo wypadają jednak dość blado. Nie są to meble najpraktyczniejsze, zwłaszcza w takich pomieszczeniach jak kuchnie czy spiżarnie. Sprawdźmy, czym różnią się te dwa rozwiązania. Może warto rozważyć zmianę wyposażenia kuchni lub zainwestować w cargo w innych pomieszczeniach?

Dostęp do produktów

Zwykłe szafy, wyposażone w półki i szuflady to najprostsze z możliwych rozwiązań, jakie stosujemy w naszych domach. Jednak niezbyt praktyczne. Dostanie się do najgłębszych zakamarków półek, np. w szafkach narożnych lub w szafkach o szerokich blatach, potrafi zniechęcić do korzystania z umieszczonych tam przedmiotów. Częste wystawianie zawartości całej szafki, aby dostać się do poszukiwanego przedmiotu, też nie należy do najprzyjemniejszych. Może skończyć się to tym, że praktycznie zapomnimy o posiadaniu jakichś urządzeń czy naczyń, bo tak rzadko będziemy po nie sięgać.

Szafy cargo ułatwiają dostęp do zawartości i funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni. Są to szafy, które zamiast półek i szuflad wyposażone są w system koszy cargo. Są to kosze wykonane z drutu, najczęściej pokrytego chromem. Poruszają się na prowadnicach, dzięki czemu możemy swobodnie wysunąć je z szafy. Działa to podobnie do szuflad, ale główną zaletą tego rozwiązania jest możliwość całkowitego wysunięcia kosza wraz z frontem szafy (w zależności od modelu kosza mamy możliwość pełnego lub niepełnego wysuwu). Nie musimy odsuwać oddzielnie każdej szuflady, od razu widzimy zawartość szafki, dzięki czemu łatwiej i szybciej odnajdujemy to, czego szukamy.

Wykorzystanie przestrzeni

Aby szafa była funkcjonalna, musi być dobrze zaprojektowana. Jeśli zdecydujemy się na projekt zabudowy wnęki lub ściany od podłogi do sufitu, maksymalnie wykorzystamy przestrzeń. Jest to szczególnie ważne w małych wnętrzach, w których nie mamy szans na dodatkowe schowki czy spiżarnie. Przy projektowaniu zabudowy może okazać się, że zostajemy z niewykorzystaną wąską przestrzenią.

– „Kiedyś zostawiało się takie przestrzenie na otwarte półki, przeznaczone np. na przedmioty dekoracyjne, butelki. Rozwiązanie niezbyt praktyczne – gromadził się na nich kurz, nie mieliśmy także możliwości bardziej konkretnego wykorzystania tej przestrzeni. Obecnie z pomocą przychodzą wąskie kosze cargo, o szerokości 15 cm, które idealnie wpasowują się w takie wąskie przestrzenie”. – mówi przedstawiciel firmy Artvinyl-Pol, która jest wiodącym dystrybutorem akcesoriów meblowych pochodzących od włoskiego producenta Inoxa Industrie.

Ważnym elementem w szafach jest system cichego domykania i hamowania w szafkach każdego typu. Taki system w szafach zwykłych dotyczy zwykle frontów uchylnych i otwieranych do góry, w których montuje się specjalne siłowniki. W szafach cargo, dzięki prowadnicom, ciche, delikatne domknięcie możliwe jest również w szafach z wysuwanym frontem. Zważywszy na to, że niektóre kosze cargo można obciążyć nawet do 120 kg, delikatne domykanie tak zapełnionych szaf, chroni nas przed nadmiernym hałasem, a szafy przed uszkodzeniami.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *