Poznaj trzy pomysły na ładną kuchnię

Pomysłów na kuchnię może być wiele. Oto trzy tak od siebie odległe, jak potrawy japońskie od włoskich i skandynawskich.

Ładne jest względne. Jednym podobają się śmiałe szarże stylistyczne, inni stawiają na tradycję, a kolejni ergonomię. Oto trzy kompletnie różne podejścia do tematu kuchni.

Kuchnia nowoczesna

Proste linie, śmiałe zestawienia kolorystyczne i materiały kojarzone bardziej z pojazdami kosmicznymi – oto wyznaczniki kuchni nowoczesnej. Tu wszystko podporządkowane jest formie. Barwy i faktury muszą przyciągać wzrok. Dodatki szokować. Krzesła wprawiać w niemy zachwyt, stoły urzekać a naczynia pobudzać do rozważań na temat sztuki nowoczesnej.

Nowoczesna kuchnia

Jak łatwo się domyślić, nowoczesna kuchnia nie jest wyborem dla każdego. Trzeba dużej pewności siebie, żeby zdecydować się na rozwiązania tak wyraziste.

Trzeba też odpowiedniego miejsca, w którym wysmakowane koncepcje będą widoczne w pełnej perspektywie. Kuchnia nowoczesna nie sprawdzi się w małych mieszkaniach, ciasnych pomieszczeniach i klitkach w mrówkowcach. Żeby w pełni wyeksponować jej zalety, trzeba dużego apartamentu.

Nawet wtedy jednak korzystanie z takiej kuchni może być problematyczne. W końcu rządzi w niej forma, a nie funkcja. Tej ostatniej należy szukać gdzie indziej.

Kuchnia tradycyjna

Znaleźć można ją w kuchni projektowanej tradycyjnie. To właśnie tam projektanci stawiają przede wszystkim na funkcjonalność, praktyczne rozwiązania i ergonomię. Taka kuchnia służy do gotowania. W takiej kuchni przygotowuje się i je rodzinne posiłki. To tam wszystko jest na swoim miejscu, dostępne i pod ręką.

Takie podejście oznacza kompromisy. Niektórzy mogą uznać kuchnie tradycyjne za nudne. Na próżno szukać w nich najnowszych rozwiązań stylistycznych. Nie ma tam szokujących materiałów i barw.

Gdzie można znaleźć takie kuchnie? W zasadzie wszędzie. Ze względu na to, że projektowane są z myślą o wygodzie użytkowników, można je łatwo wpasować nawet w bardzo małe pomieszczenia. To dlatego tak często spotykane są w blokach.

Z tego samego powodu tak często decydują się na nie rodziny. Kto ma dzieci, nie szuka ekscytacji stylistycznych. Chce po prostu zaspokoić wszystkie potrzeby swoich najbliższych.

Kuchnia rustykalna

Na zaspokajanie potrzeb miejsce jest także w kuchni urządzonej w stylu rustykalnym. Takie wnętrze projektowane jest na wzór i podobieństwo rozwiązań stosowanych w przeszłości. Wbrew temu, co można sądzić, w dawnych czasach ludzie mieli bardzo praktyczne podejście do wielu spraw. Urządzali więc kuchnie w taki sposób, aby łatwo było się w niej odnaleźć.

Rustykalna kuchnia

Jednocześnie jednak kuchnia rustykalna charakteryzuje się czymś, co nazwać można duszą. Wszystkie ludowe motywy, koronkowe serwety czy ozdobne kilimy nadają wnętrzu ciepłego charakteru. Jasne koloru sprawiają, że wszyscy czują się tam przyjaźnie.

Jest tylko jeden problem. Żeby kuchnia rustykalna rzeczywiście miała duszę, musi znajdować się w odpowiednim miejscu. Odpadają stare i nowe bloki, nowoczesne apartamentowce i domy. Taka kuchnia sprawdzi się za to w kamienicy i drewnianym domku. Korespondując z otoczeniem wzbogaci je.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Modernbud

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *