Postarzanie drewna – nadaj styl swojemu wnętrzu

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się meble wykonane z postarzanego drewna. Postarzanie drewna to dość popularna technika stosowana przez zakłady stolarskie. Dzięki niej można uzyskać ciekawy i specyficzny wygląd zarówno mebli jak i wnętrz. Jeśli zatem właściciel zakładu chciałby wprowadzić tę metodę w swojej firmie, musi wiedzieć w jaki sposób i czym postarzać drewno.

Na czym polega postarzanie drewna?

Postarzanie drewna przebiega w kilku etapach. Na początku, przy pomocy odpowiednich narzędzi, np. z firmy PolishStyl, w specjalny sposób uszkadza się powierzchnię drewna. Dzięki temu uwypukla się zarys słojów. Uszkodzenia można dokonać np. poprzez szczotkowanie, które usuwa miękkie części słoja, pozostawiając twarde elementy. Wykonane uszkodzenie może naśladować wady i uszkodzenia drewna, które normalnie pojawiają się po latach użytkowania. Dla lepszego efektu można także miejscowo wyszlifować lub wyheblować krawędzie. W ten sposób uzyskuje się naturalny efekt wytarcia, który pojawia się pod wpływem długiej eksploatacji.

Postarzać można nie tylko gotowe meble, ale także ich poszczególne elementy, a także deski podłogowe oraz belki sufitowe. Jest to również dobra metoda na zapewnienie starym i zniszczonym meblom drugiej młodości.

Postarzanie drewna metodami chemicznymi

Postarzanie drewna przy użyciu preparatów chemicznych wykonuje się bardzo podobnie jak malowanie mebli. W tym przypadku stosuje się różnego rodzaju specjalne bejce, lakiery, wosk i patynę. Na zeszlifowaną powierzchnię najpierw nakłada się bejcę. Następnie na wyschniętą bejcę należy nanieść bezbarwny podkład. Na koniec wyschnięta warstwa może zostać pokryta białym woskiem, który po wypolerowaniu zabezpieczy drewno i nada mu połysk. Metody chemiczne przyniosą lepsze efekty, jeśli zostaną połączone z metodą mechaniczną. Dzięki temu meble lub podłogi zyskają nowe barwy i odcienie.

Mechaniczne metody postarzania drewna

Jeśli chcemy postarzyć drewno metodą mechaniczną, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, np. z firmy PolishStyl. Do tej metody najlepsza będzie szlifierka. Dostępne są także specjalne szczotki, które można zamontować na elektronarzędziu. Dzięki nim w szybki i łatwy sposób usuniemy miękką warstwę drewna. Potrzebne będą także materiały ścierne, które pomogą w wykończeniu powierzchni. Postarzanie drewna jest związane z powstawaniem rys. Można się ich pozbyć używając papieru ściernego.

Mechaniczne postarzanie drewna jest dużo trudniejsze niż chemiczne. Wymaga od stolarza odpowiedniej wprawy, dużych umiejętności i wiedzy o właściwościach poszczególnych gatunków drewna.

Popularność mebli wykonanych z postarzanego drewna wiąże się z ich wyglądem. Postarzone meble pasują zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i tych bardziej nowoczesnych. Jeśli zatem chcemy zaskoczyć czymś klientów i zaproponować im coś nowego, to warto wprowadzić postarzanie drewna do usług wykonywanych przez firmę.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *