Coraz rzadziej budujemy domy z podpiwniczeniem. Wynika to najczęściej z chęci zaoszczędzenia. Jednak posiadanie piwnicy ma swoje zalety i warto taką możliwość rozważyć przed wyborem projektu przyszłego domu.
Piwnica wciąż użyteczna
Kiedyś budowa domu z piwnicą była oczywistością. Przechowywano w niej opał, przetwory, zapasy na zimę. Obecnie, gdy większość z nas zakupy robi na bieżąco, a ogrzewanie coraz częściej mamy elektryczne bądź gazowe, budowa piwnicy wydaje się zbędnym wydatkiem. Należy pamiętać, że jeżeli jednak zdecydujemy się na budowę domu z piwnicą, to musi ona zostać uwzględniona w projekcie. Choć piwnica nie będzie już pełnić takiej roli, jak niegdyś, to może się okazać niezwykle przydatna.
Warto wziąć ją pod uwagę, gdy działka, na której ma powstać dom jest niewielka. Dobrym pomysłem jest usytuowanie w piwnicy garażu, który jest wówczas integralną częścią domu i nie zajmuje cennej powierzchni. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość przejścia bezpośrednio z garażu do części mieszkalnej domu. Koniecznie jednak trzeba zapoznać się z przepisami określającymi, na jakich warunkach może zostać wybudowany tego typu garaż. Obecnie pomieszczenia znajdujące się w piwnicy mogą zostać wykorzystane do przechowywania w nich na przykład narzędzi niezbędnych do pracy w ogrodzie i wszystkich tych rzeczy, dla których szkoda miejsca w części mieszkalnej.
Bez wilgoci
Jeżeli chcemy mieć piwnicę, ale nie zależy nam na tym by było ona duża, możemy zdecydować się na częściowe podpiwniczenie domu. Wykonanie tego typu podpiwniczenia jest jednak trudne i wiąże się z dodatkowymi kosztami, jak na przykład zakup piasku, by wypełnić tę część pod domem, w której piwnicy nie będzie. Gdy już podejmiemy decyzję o budowie piwnicy, bardzo ważną rzeczą jest wybór odpowiednich materiałów budowlanych. W piwnicy najlepiej sprawdzają się te, które nie są nasiąkliwe i nie zatrzymują wilgoci. Należą do nich między innymi bloczki betonowe i keramzytobetonowe (więcej o materiałach budowlano-betonowych dowiesz się na stronie www.cemexbeton.pl) Keramzyt to materiał ceramiczny, odporny na działanie wody i pleśń. W piwnicy doskonale sprawdzą się również zwykły beton i cegła pełna.
Sposobem na uniknięcie nadmiernej wilgoci w piwnicy jest tak zwana „biała wanna”, czyli takie uszczelnienie ścian, by, podobnie jak wanna, nie przepuszczały wody. Jednym z elementów tego systemu jest instalowanie taśmy uszczelniającej, która w zetknięciu z wilgocią pęcznieje i poprzez zwiększenie swojej objętości jeszcze lepiej uszczelnia ściany.