Pieniądze z 500+ idą na remonty mieszkań?

Niebawem będziemy obchodzić już trzecią rocznicę wprowadzenia w naszym kraju świadczenia Rodzina 500 plus. Na co najchętniej przeznaczane są środki z tego programu? Okazuje się, że dodatkowy zastrzyk gotówki bardzo często pomaga nam sfinalizować remont mieszkania.

Świadczenie Rodzina 500 plus nadal wzbudza wiele kontrowersji, szczególnie po ostatniej zapowiedzi objęcia nim również rodzin z jednym dzieckiem – już teraz środki w ramach 500+ otrzymuje aż jedna piąta Polaków! Co miesiąc sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości kosztuje budżet państwa ponad 2,1 mld złotych. Zdaniem rządzących pieniądze te znacząco pomagają polskim rodzinom w poprawie ich sytuacji ekonomicznej. No dobrze, tyle polityczne slogany, ale jak to wygląda w rzeczywistości?

Za hajs z 500+ remontuj

Pani Ania z Warszawy, mama trójki dzieci: – Dzięki pieniądzom z 500 plus mogliśmy w końcu postawić ścianki działowe w pokoju dzieci, dzięki czemu maluchy mają teraz więcej prywatności. W przyszłym miesiącu planujemy wziąć się też w końcu za odnawianie kuchni, bo stan obecnej woła o pomstę do nieba. Wcześniej brakowało nam na to wszystko środków, bo zawsze były jakieś pilniejsze wydatki.

Pani Ania nie jest jedyną osobą, która fundusze z 500 plus postanowiła wykorzystać na remont mieszkania. Jak szacują eksperci z Głównego Urzędu Statystycznego, od czasu wprowadzenia tego świadczenia wydatki polskich rodzin na remonty i zakup mieszkania wzrosły aż o 84 procent! Obecnie – jeżeli wierzyć badaniom przeprowadzonym przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH – prawie 5 procent gospodarstw domowych środki pozyskane z programu 500+ przeznacza właśnie na remonty.

Dla wielu polskich rodzin remont stanowi spore obciążenie domowego budżetu. To wydatek, który często wymusza na nas rezygnację z innych planów, np. wakacyjnego wyjazdu. Dzięki funduszom z programu 500+ wiele osób może sobie wreszcie pozwolić i na jedno, i na drugie zaznacza Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space.

Wpływ świadczenia 500 plus na liczbę remontów potwierdzają również dane Centrum Badania Opinii Społecznej. Dwa lata temu CBOS przeprowadził ankietę wśród 3320 rodziców i opiekunów dzieci do 18 roku. Jedno z pytań dotyczyło wydatków, które byłby niemożliwe, gdyby nie otrzymywane świadczenie – aż 11 procent wszystkich respondentów przyznało, że bez pieniędzy z programu 500 plus nie mogłoby przeprowadzić remontu swojego mieszkania.

Panie, kto to panu tak…

Bez dwóch zdań program 500+ okazał się wybawieniem dla wielu polskich rodzin. Tym bardziej, że z badań jasno wynika, że większość osób – aż 82 procenty – finansuje domowe remonty z własnych oszczędności. Generalnie dla statystycznego Polaka liczy się każda złotówka, więc wydatki remontowe bardzo rzadko przekraczają kwotę 10 tysięcy złotych, a większość prac staramy się wykonywać samodzielnie, bez wsparcia ekipy remontowej.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *