Pielęgnacja roślin ogrodowych latem – o czym pamiętać?

Warunki atmosferyczne panujące latem, takie jak intensywne słońce, obfite deszcze czy wysokie temperatury z jednej strony sprawiają, że rośliny szybciej rosną, a z drugiej – mogą szkodzić i doprowadzić do uschnięcia okazów. Aby temu zapobiec, należy regularnie pielęgnować wszystkie rośliny, zwłaszcza jeśli przez prawie cały dzień znajdują się na otwartej i nasłonecznionej przestrzeni. Jak dbać o rośliny w ogrodzie latem? Poznaj najlepsze metody pielęgnacji.

Pielęgnacja roślin latem nie jest zbyt trudnym zadaniem, w związku z czym świetnie poradzą sobie z nią osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. W dbaniu o rośliny latem najważniejsze są trzy czynności – podlewanie, nawożenie i chronienie okazów przed chorobami. Jak wykonywać te zabiegi prawidłowo?

Podlewanie roślin ogrodowych latem – jak nawadniać rośliny?

O tym, że rośliny potrzebują wody, wie właściwie każdy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że nieumiejętne podlewanie może sprawić, że okazy będą bardziej narażone na działanie słońca, deszczu, wiatru, a także różnych grzybów, bakterii, wirusów oraz szkodników z otoczenia. Jak więc podlewać rośliny?

Rośliny ogrodowe podlewaj zawsze rano lub wieczorem – unikaj podlewania w ciągu dnia, ponieważ poparzysz rośliny. Jeśli masz bardzo duży ogród, możesz zamontować automatyczne zraszacze, zwróć jednak uwagę, żeby czas ich pracy był dostosowany do pory dnia.

Niektóre rośliny ogrodowe, a zwłaszcza te kwitnące, źle znoszą opryski ze zraszaczy. Kropelki wody dostają się bowiem do środka kwiatów, a następnie, pod wpływem wysokiej temperatury, odparowują i uszkadzają roślinę. Zbyt długie zaleganie wody w kwiatach może również doprowadzić do gnicia całej rośliny, w związku z tym okazy kwitnące podlewaj jednolitym strumieniem z konewki lub węża ogrodowego bezpośrednio do ziemi.

Nawożenie roślin ogrodowych latem – jak odżywić rośliny?

Roślina do prawidłowego wzrostu potrzebuje nie tylko wody, lecz także innych składników. Na okazy w ogrodzie najlepiej działają:

  • azot – który wydłuża okres wegetacji roślin, a także sprawia, że rosną one szybciej,
  • fosfor – przyczyniający się powstania kwiatów i nasion,
  • potas – który zwiększa odporność na warunki atmosferyczne i choroby,
  • magnez – wpływający na zielone wybarwienie roślin ogrodowych.

Zobacz nawozy do roślin ogrodowych ZIEMOVIT >>

Jeśli więc chcesz wybrać odpowiednią odżywkę dla swoich roślin, powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy ma ona w składzie powyższe minerały. Nie wiesz, która dokładnie odżywka będzie najlepsza do Twoich roślin? W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się uniwersalny nawóz. W sezonie wakacyjnym możesz go używać raz na 7–10 dni, tworząc zawiesinę z odżywki i wody.

Ochrona roślin ogrodowych przed chorobami i insektami

Lato to nie tylko wzmożony okres wzrostu roślin. W tym czasie wyjątkową aktywność wykazują również wszystkie bakterie, wirusy, grzyby i owady, które mogą zagrażać Twoim okazom w ogrodzie. Przez cały sezon wakacyjny warto więc stosować zapobiegawczo m.in. preparaty chroniące przed mącznikiem prawdziwym. Najlepiej działające produkty znajdziesz w środach ochrony roślin ZIEMOVIT. Mączniak jest bowiem bardzo trudnym do zwalczania grzybem, z którym nie mogą sobie poradzić nawet doświadczeni ogrodnicy. Preparaty przeciw mączniakowi skutecznie zapobiegają powstawaniu grzybni.

Poza grzybami, częstymi nieproszonymi gośćmi w ogrodzie są również mszyce. Te małe owady mogą żerować na każdej roślinie do czasu całkowitego wyssania z niej cennych składników. W walce z mszycami najskuteczniejsze są preparaty przeciwko owadom, które powinno się łączyć z wodą w maksymalnym stężeniu wynoszącym 1% (10 ml środka na 1 l wody).

Podlewanie, nawożenie, zabezpieczenie przed powstaniem chorób – teraz wiesz już, jak prawidłowo wykonać trzy podstawowe zabiegi pielęgnacyjne roślin ogrodowych latem. Jeśli interesuje Cię, jakie jeszcze prace czekają na Ciebie w sezonie wakacyjnym na działce, wejdź na stronę www.ziemovit.pl. Znajdziesz tam mnóstwo porad przygotowanych przez ogrodowych specjalistów, a także preparaty i produkty, które możesz zastosować w swoim ogrodzie.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *