Panele ścienne – gdzie pasują, jak montować, jak czyścić? Pomysły na ścianę z paneli

Panele ścienne to współczesna odpowiedź na boazerie kojarzące się nam z wystrojem wnętrz tak charakterystycznym dla minionego ustroju. Dzisiaj wciąż są modne, jednak w zupełnie innym wydaniu. W dodatku sprawdzają się nie tylko w klasycznie urządzonych pomieszczeniach, ale i w nowoczesnych aranżacjach. Chcesz wiedzieć jeszcze więcej? Czytaj dalej.

Panele ścienne 3d

Gdzie pasują panele ścienne?

Wybór paneli ściennych jest ogromny. Przykładowe płyty obejrzeć i porównać można na homebook.pl/produkty/panele-scienne. Jak widać – nie są to tylko i wyłącznie drewniane deski. W dodatku występują nie tylko w wersji prostokątnej o różnych wymiarach, ale też kwadratowej, czy o innych geometrycznych kształtach, np. modnego heksagonu.

Panele dekoracyjne mogą imitować każdą powierzchnię. Dzięki nim w szybki i prosty sposób można stworzyć na ścianie efekt cegły, betonu, kamienia lub drewna naturalnego różnych gatunków. Warto wiedzieć, że mogą mieć powierzchnię gładką, ale również 3D.
Dzięki mnogości wzorów i kolorów, a przede wszystkim – odporności na działanie wody i wilgoci, panele ścienne mogą być stosowane w każdym pomieszczeniu – także w kuchni, w łazience.

Tak więc tego typu systemy ścienne sprawdzają się w każdym wnętrzu. Trzeba tylko odpowiednio dobrać ich wzór do rodzaju pomieszczenia i stylu, w jakim jest urządzone.

Gdzie położyć panele ścienne?

Z uwagi na dekoracyjność paneli, warto położyć je na ścianach, które są na co dzień eksponowane. Może być to na przykład ściana w pokoju dziennym, na której zawieszony jest telewizor, galeria rodzinnych fotografii, czy półki z hobbystyczną kolekcją. W sypialni można położyć dekoracyjny system ścienny na ścianie do której dostawione jest wezgłowie łóżka. Panele sprawdzą się również na ścianach w przedpokoju, w którym są one narażone na zanieczyszczenia. Będą się doskonale prezentować, zdobić to proste, ale jakże ważne w każdym domu pomieszczenie.

Jak montować panele ścienne?

Największym plusem paneli ściennych jest to, że nie są skomplikowane w montażu. Nie potrzebujemy do tego fachowca. Obojętnie z jakiego materiału je wybierzemy, z pewnością poradzimy sobie samodzielnie.

W zależności od tego, jakie kupujemy panele, istnieje kilka sposobów ich montażu. Należy sprawdzić, jaki system rekomenduje producent. Dzięki temu zapobiegnie się ich zniszczeniu, a montaż będzie trwały.

Generalnie panele ścienne można przykleić, przybić lub przykręcić bezpośrednio do ściany. Można jednak zastosować specjalny drewniany stelaż zamocowany do ściany i do niego wkręcać, przybijać, przyklejać lub przyszywać pojedyncze elementy systemu. Taki stelaż należy wykonać również wokoło kontaktów i włączników światła.

Po zakończonym montażu paneli trzeba zamaskować ich widoczne i nieestetyczne łączenia w narożnikach oraz przy styku z podłogą, ścianami. Najlepiej użyć do tego dedykowanych listewek.

Jak czyścić panele ścienne?

Do najważniejszych zalet paneli ściennych oprócz ich ogromnego wyboru, łatwego i szybkiego montażu, a także uniwersalizmu, należy dopisać również wytrzymałość, trwałość i fakt, że nie wymagają czasochłonnego czyszczenia. Wystarczy przetrzeć je wilgotną ścierką. Co więcej, pomieszczenie po zamontowaniu w nim dekoracyjnych paneli ściennych może być od razu użytkowane. Tego typu okładziny ścienne nie wymagają również konserwacji.

Panele ścienne to doskonały sposób na szybką metamorfozę wnętrza. Ich montaż nie jest skomplikowany, a same w sobie są wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu. Warto pomyśleć o nich podczas projektowania lub remontowania wnętrz domu.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *