Oświetlenie LED w kuchni – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie LED to bardzo praktyczne i ekologiczne rozwiązanie. Daje nam ono wiele możliwości. Jednak zanim zdecydujemy się na montaż oświetlenia LED w kuchni sprawdźmy, na co właściwie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Kilka zasad dotyczących prawidłowego oświetlenia w kuchni

Doskonale oświetlone miejsce pracy
Blat roboczy w kuchni zawsze musi być bardzo dobrze oświetlony. Światło przy którym wykonujemy najważniejsze czynności nie może być słabe, ani zbyt mocne. Ponieważ nadmiar światła szybko zmęczy oczy, a jego niedobór będzie nam utrudniał wykonywanie najprostszych czynności, takich jak krojenie potraw, zmywanie naczyń, czy sprzątanie. Przemyślane umiejscowienie światła możne nam ułatwić pracę oraz wyodrębnić miejsca przeznaczone do pracy i spożywania potraw. Warto wspomnieć, że zlewozmywak, blat roboczy oraz kuchenkę powinniśmy oświetlić światłem skupionym.

Odpowiednia temperatura światła
W kuchni najlepiej sprawdza się światło dzienne. Przy wyborze oświetlenia LED do kuchni pamiętajmy, aby zakupić ciepłą barwę światła. Zimna barwa światła zakłamuje kolory, wtedy potrawy wyglądają nieapetycznie. W kuchni najlepsze będzie oświetlenie w dziennej bieli, czyli takie, którego temperatura barwowa wynosi od 5000 K do 6500 K (Kelvinów)

Kilka rodzajów oświetlenia w kuchni
W celu równomiernego oświetlenia kuchni należy zastosować kilka rodzajów źródeł światła. Ważne jest, aby w każdej kuchni było centralne oświetlenie oraz oświetlenie blatu roboczego. W przypadku blatu, pod szafkami warto zamontować profile LED, które zabezpieczą nasze oczy przed zbyt mocnym światłem.

Oświetlenie szafek kuchennych
Przy pomocy oświetlenia LED możemy zamontować oświetlenie LED nad szafkami kuchennymi oraz w szafkach. Tego typu oświetlenie będzie spełniać funkcję praktyczną i dekoracyjną. Tutaj możemy zastosować oprawy i profile LED np. od producenta Kluś, na tej stronie można sprawdzić całą paletę produktów Klusdesign.pl

Podwieszany sufit
Kolejnym bardzo ciekawym i efektownym rozwiązaniem jest zamontowanie oświetlenia LED w podwieszanym suficie. Wtedy pomieszczenie nabiera nowoczesnego wyglądu i wyjątkowego charakteru.

Oświetlenie stołu
Stół to najważniejsze miejsce w kuchni. Dla większego komfortu powinno być ono jak najlepiej oświetlone. Tutaj najlepsza będzie lampa zawieszona nad stołem. Bardzo dobrze w tym przypadku sprawdza się lampa z kloszem. Wtedy światło wydobywające się z lampy nie oślepia osób siedzących przy nim. Ważne jest, aby kinkiet był zawieszony niezbyt nisko. Nikt nie może o niego zaczepiać głową, czy rękami. W takiej lampie możemy wkręcić żarówkę LED.

Nieprawidłowe oświetlenie a zdrowie
>Nieodpowiednie światło męczy nasz wzrok. Powoduje, że go po prostu przemęczamy. To źle wpływa na ogólne samopoczucie, przez co może prowadzić nawet do bólu głowy.

Uwaga!
Przy dokonywaniu zakupu oświetlenia LED nie zwracajmy uwagi na najniższą cenę. Tego typu oświetlenie, aby było rzeczywiście dobre, musi kosztować. W przeciwnym przypadku możemy kupić oświetlenie LED o niskiej jakości, które będzie miało nieodpowiednie parametry, nie spełniające podstawowych norm. Tego rodzaju światło może być dla nas nawet szkodliwe.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *