Okno jako element aranżacji wnętrz

Zakup okien wiąże się z dostosowaniem określonych parametrów technicznych do wymagań mieszkańców. Trzeba uwzględnić przede wszystkim przenikanie ciepła, izolację na dźwięki oraz ochronę antywłamaniową. Następnie należy przemyśleć, jak mają wyglądać ramy okienne. Ich estetyka powinna współgrać zarówno z zewnętrzną elewacją, jak i z aranżacją poszczególnych pomieszczeń.

Przy zakupie okien poza parametrami technicznymi należy uwzględnić ich wygląd. Estetyka obramowania i sposób przeszklenia powinny współgrać zarówno ze ścianami od zewnątrz, jak i z wnętrzem. Okna w różnych kształtach można dopasować do stylu architektonicznego budynku, a także okleić je w wybranych kolorach, co pozwoli na współgranie z poszczególnymi pomieszczeniami. Najpopularniejsze są ramy białe. Ten kolor jest na tyle neutralny, że wpasowuje się niemal w każdą aranżację. W pomieszczeniach, które są pomalowane w odcienie bieli i szarości, nie rzucają się zbyt mocno w oczy. Natomiast w przypadku mocnych kolorów ścian mogą stanowić ciekawy kontrast. Producenci oferują także okna dwukolorowe, które rozwiązują problem niedopasowania do elewacji i do wnętrz jednocześnie.

Kolory ram dopasowane do różnych stylów

W stylu rustykalnym, który zapożycza wiele elementów z wiejskości, najlepsze będą ramy imitujące drewno. W stylu skandynawskim, czerpiącym inspiracje z natury, dominuje prostota i minimalizm. Dlatego w tym przypadku również sprawdzają się ramy drewniane lub imitujące drewno. Style klasyczne operujące bogato zdobionymi meblami, dlatego świetnie będą się prezentować z oknami o białych ramach. Ekspert z firmy PHUT Jachimczak Bartosz w Czeladzi dodaje: „Industrialny wystrój przeważnie potrzebuje prostych ram o ciemnych kolorach, np. szarym lub granatowym”.

Wybór okien a rodzaj budownictwa

Przy wyborze mniej popularnych kolorów trzeba mieć na uwadze to, że różne pomieszczenia w domu będą aranżowane na różne sposoby. Nie trzeba jednak od razu przewidywać, jakiego rodzaju meble i dodatki znajdą się w poszczególnych pokojach. Podstawą aranżacji jest określenie kolorów ścian i podłóg. Dostosowanie do nich ram okiennych powinno estetycznie współgrać z całą końcową aranżacją. W nowoczesnych budynkach często używa się  ram o ciemnych kolorach, które komponują się z chłodnymi tonacjami i nowoczesnymi rozwiązaniami budowlanymi. W budynkach o tradycyjnej architekturze popularne są ramy białe lub w odcieniach brązów. Imitacja drewna doskonale sprawdza się zarówno na elewacji, jak i we wnętrzu.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *