Okna i drzwi w domach energooszczędnych

Ochrona środowiska oraz zrównoważony rozwój stawiają duży nacisk na zwiększenie efektywności ogrzewania gospodarstw domowych. Obecnie ruszył program dofinansowania ze środków unijnych ocieplenia domów, wymiany okien oraz kotłów. Aby przyznano nam środki na docieplenie musimy spełniać kilka wymogów. Wysokość dotacji zależy od kosztów, jakie poniesiemy w związku z termomodernizacją oraz z wysokością naszych dochodów.

W domach energooszczędnych najważniejsze są okna

Podczas ogrzewania nieocieplanego budynku dochodzi do bardzo dużych strat energii. Rząd przeznaczył ponad 100 mld złotych na docieplenia domów jednorodzinnych. Każda osoba fizyczna może starać się o dofinansowanie do wymiany kotła, stolarki okiennej oraz do dociepleń ścian i poddaszy. Nie wystarczy samo ocieplenie budynku, jeśli mamy okna, które nie spełniają wymogów. Przez okna ucieka bardzo dużo ciepła, niewłaściwy montaż okien może powodować powstawanie mostów termicznych. To samo dotyczy się drzwi wejściowych. Warto zwrócić uwagę na materiały, z których wykonana jest stolarka okienna. Do domów energooszczędnych zalecane są okna, gdzie puste przestrzenie nie są wypełnione powietrzem, jak dawniej, a argonem. Okna są zazwyczaj trzyszybowe, co znacznie wpływa na termoizolację budynku. Producenci okien stawiają też na szersze profile, przez co współczynnik przenikania ciepła jest znacznie mniejszy.

Drzwi wejściowe oraz brama garażowa

Duże straty ciepła obserwowane są również, kiedy drzwi są złej jakości lub montaż pozostawia wiele do życzenia. Bramy garażowe również powinny być odpowiednio izolowane, producenci wykonują je z użyciem izolacji w postaci pianki poliuretanowej. Drzwi wejściowe wykonane mogą być z drewna lub z metalu. Ważna jest jednak właściwa izolacja, zwykle na całej powierzchni drzwi wejściowych (na poszyciu) widnieje pianka o grubości ponad 4 cm. Montaż drzwi musi zostać wykonany profesjonalnie, aby nie dochodziło do strat ciepła poprzez mostki termiczne. W tym celu stosuje się ciepłe progi ościeżnice. Należy pamiętać, że montaż drzwi wejściowych oraz bramy garażowej musi obywać się, kiedy wszystkie elementy tynku są suche, nie można dopuszczać do zawilgocenia pianki montażowej. Do wprawiania drzwi i okien używa się profesjonalnych taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *