Oczyszczacz powietrza – jak poprawić jakość powietrza w mieszkaniu?

Czyste Powietrze w mieszkaniu to jeden z najważniejszych elementów. Oprócz sprawnej wentylacji czy klimatyzacji, aby osiągnąć powietrze dobrej jakości, niezbędny jest oczyszczacz powietrza. W tym artykule przedstawiamy zasadę działania takich filtrów oraz podajemy kilka przydatnych informacji, które pozwolą wybrać najlepsze rozwiązanie.

Jak działa oczyszczacz?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które pobiera zanieczyszczone powietrze, przefiltrowywanie i oddaje czyste. Są to nieduże konstrukcje w kształcie grzejnika z otworami wlotowymi. Istnieją dwa rodzaje oczyszczaczy — mechaniczne i wodne. Te pierwsze flirtują przy pomocy filtrów fizycznych. Zanieczyszczenia osadzają się na stałym elemencie i pozostają tam do momentu wymiany filtra. Wodne konstrukcje używają zbiornika z wodą do oczyszczania powietrza. Niezależnie od typu maszyn należy regularnie wymieniać filtry, gdyż tylko to gwarantuje dobrą jakość powietrza. Cały proces nie jest trudny. Ruchome elementy po prostu wyjmuje się z obudowy, filtr mechaniczny czyści się przy pomocy wody, sprężonego powietrza lub wymienia, a jeśli urządzenie jest na wodę, to się ją zmienia.

Biały oczyszczacz powietrza Stadler Form

Takie urządzenie bardzo często montuje się w miejscu, z którego klimatyzacja pobiera i rozdmuchuje powietrze po pomieszczeniu. W ten sposób rozprowadza ona już dobrej jakości powietrze. Bardzo istotnym czynnikiem jest wydajność oczyszczacza. Deklarowana wielkość musi być równa lub większa niż powierzchnia mieszkania. Jeśli oczyszczać będzie działka na mniejszej powierzchni czyści tylko część mieszkania, co nie podniesie jakości powietrza w całym domu.

Czy warto w niego zainwestować?

Inwestycja w czyste powietrze, jakim jest niewątpliwie zakup tego urządzenia to bardzo trafne działanie. Mimo że jego działanie nie jest efektowne, a wręcz niezauważalne to niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia jednoznacznie informuje, że wielogodzinne przebywanie w pomieszczeniach z wolnym od zanieczyszczeń bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie domowników. Oczyszczacz powietrza najbardziej doceniany jest przy wymianie lub czyszczeniu filtra. Duże ilości kurzu i pyłu, które moglibyśmy wyciągnąć — robią ogromne wrażenie.

Czarny oczyszczacz powietrza Stadler Form

Ceny takich oczyszczaczy zaczynają się już od 300 do 400 złotych, a zakupić je można nawet w supermarketach. Największy wybór znaleźć można w sklepach internetowych, gdzie obecnych jest wiele typów oraz marek urządzeń. Oczyszczacze takie standardowo montuje się w najnowszych budynkach jako wyposażenie mieszkania. Zdecydowanie warto zadbać o jakość powietrza w pomieszczeniach takich jak biura czy prywatne mieszkania gdzie spędzamy kilka — kilkanaście godzin dziennie.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *