O czym warto pamiętać urządzając łazienkę w stylu klasycznym?

Nowoczesna, klasyczna czy awangardowa – łazienka jest pomieszczeniem wyjątkowym. Przy jej urządzaniu warto podejmować decyzje, które są przemyślane. Wybór odpowiedniej kolorystyki, płytek ceramicznych, armatury oraz blatów łazienkowych ma zasadnicze znaczenie nie tylko dla wyglądu, ale również użytkowania łazienki.

Do projektowania oraz urządzania łazienki zawsze trzeba podchodzić odpowiednio wcześniej. Dobre przygotowanie projektu, a także wybór dobrej jakości wyposażenia na pewno sprawią, że łazienka spełni nasze oczekiwania: będzie elegancka, funkcjonalna i przede wszystkim łatwa w utrzymaniu czystości.

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się łazienki, które są aranżowane na styl klasyczny. Takie rozwiązania doceniają zarówno projektanci, jak i klienci indywidualni. Pomieszczenie, które jest urządzone właśnie w tym stylu cieszy oko oraz raduje duszę, a przede wszystkim daje komfort odpoczynku po ciężkim dniu pracy.

O czym należy pamiętać, jeśli chcemy cieszyć się właśnie taką łazienką? Jest kilka rozwiązań, które trzeba mieć na uwadze.

Dobry plan – podstawa udanej łazienki

Aranżując łazienkę trzeba brać pod uwagę nie tylko własne upodobania, ale przede wszystkim rodzaj pomieszczenia: jego kształt, wielkość oraz rozkład instalacji hydraulicznych. Klasyczna łazienka wymaga przestrzeni, tylko wtedy będzie można w pełni wyeksponować wszystkie jej zalety. Nie oznacza to oczywiście montażu w pomieszczeniu wszystkiego, co oferują salony wyposażenia łazienek. Mając do dyspozycji określoną powierzchnię warto postawić na kilka mocnych akcentów, które podkreślą prestiż oraz elegancję.

Dobre dopasowanie płytek, armatury, dekoracji, blaty granitowego oraz oświetlenia na pewno przyniesie pozytywny efekt.

Ceramika oraz armatura łazienkowa

Ceramika łazienkowa oraz armatura mają ogromny wpływ na wygląd oraz użytkowanie łazienki, dlatego przy ich wyborze warto poświęcić trochę więcej czasu. Wchodząc do łazienki to właśnie te elementy wyposażenia zwracają naszą największą uwagę. Obecnie odwiedzając salony oferujące kompleksowe wyposażenie łazienek mamy możliwość wyboru wielu kolekcji, które świetnie odpowiadają stylowi klasycznemu.

Klasyczna, prosta bateria łazienkowa
Klasyczna, prosta bateria łazienkowa

Bogactwo wzorów, kolorystyki, a także dodatków w postaci dekorów sprawia, że mamy praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza. Musimy pamiętać, że wybierając daną kolekcję płytek powinniśmy trzymać się zasady mówiącej o tym, aby nie łączyć ze sobą różnych ich rodzajów. Może to doprowadzić do pomieszania stylów i wyglądać bardzo nieestetycznie.

To samo dotyczy armatury i ceramiki łazienkowej. Do łazienki wybierajmy baterie oraz ceramikę jednego producenta. Zagwarantuje to doskonały efekt końcowy.

Oświetlenie podkreślające charakter wnętrz

Oświetlenie jest tym elementem aranżacji wnętrza, które bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie. Dobrze dobrane podkreśli charakter oraz piękno łazienki, natomiast źle dobrane sprawi, że zamiast wieczornego odpoczynku i relaksu będziemy odczuwać większe zmęczenie oraz senność.

Oświetlenie w łazience w stylu klasycznym
Klasyczna łazienka – oświetlenie

Styl klasyczny narzuca pewnego rodzaju ograniczenia w doborze oświetlenia łazienkowego. Błędem jest mieszanie ze sobą klasycznego stylu łazienki z nowoczesnym charakterem pomieszczenia. Idealnym rozwiązaniem jest zakup opraw oświetleniowych imitujących te starodawne. W łazience możemy więc zastosować:

  • oświetlenie centralne, np. żyrandol lub klasyczny plafon,
  • oświetlenie boczne, np. kinkiety oraz oświetlenie montowane w okolicach lustra,
  • oświetlenie punkowe,
  • oświetlenie dodatkowe, np. montowane w okolicach wanny lub w podłodze.

Dobre oświetlenie, rozsądnie rozplanowane i rozmieszczone sprawi, że łazienka będzie miała swój klimat. Dzięki naturalnej barwie światła blaty granitowe, ceramika, armatura, a także płytki będą wyglądały o wiele lepiej.

Wykorzystanie kamienia naturalnego

Klasyczne łazienki od zawsze kojarzą się z kamieniem naturalnym. Wykorzystanie granitu czy marmuru jest bardzo popularne, gdyż nadaje wnętrzu niepowtarzalny charakter. Dziś trudno sobie wyobrazić tego rodzaju łazienkę bez wykonywanych na wymiar blatów granitowych, posadzek czy okładzin ściennych. Kamień naturalny fenomenalnie nadaje się również do wykonania obudowy wanny.

Kamień naturalny w łazience
Kamień naturalny w łazience

Łazienka, która jest zaaranżowana na styl klasyczny powinna mieć choć jeden z takich elementów. Szczególnie popularne są łazienkowe blaty granitowe, które oferuje firma Dario-Stone spod Warszawy. Posiadanie blatu granitowego, dopasowanego kształtem do wielkości łazienki oraz mającego specjalne otwory pod umywalkę i baterie łazienkowe jest rozwiązaniem praktycznym (blaty granitowe są dużo bardziej trwałe, niż chociażby blaty wykonane z drewna) oraz bardzo eleganckim. W połączeniu z pozostałymi elementami wyposażenia blaty w pełni oddadzą piękno klasycznego stylu.

Należy zwrócić uwagę na to, że doskonałe właściwości kamienia naturalnego, np. granitu już dawno zostały docenione nie tylko przez osoby wykańczające domy i mieszkania, ale również architektów i projektantów wnętrz.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *