Nowy dom od dewelopera. Krok po kroku

Osoby decydujące się na zakup nowego domu mają do wyboru skorzystanie z ofert rynku pierwotnego i wtórnego. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Dziś skupimy się na kupnie nowego domu od dewelopera. Jak wygląda taka transakcja, na co zwrócić uwagę i na co uważać podczas zakupu?

Kupno nowego domu – jak zacząć?

Jeśli zdecydowaliśmy się na zainwestowanie w nowy dom kupiony na rynku pierwotnym, pierwszym krokiem będzie oszacowanie naszych możliwości kredytowych. Warto określić maksymalną kwotę, jaką możemy przeznaczyć na nabycie nieruchomości. Pamiętajmy, że wydatki na dom nie kończą się w momencie odebrania kluczy. Przed wprowadzeniem się musimy lokal wykończyć i umeblować, a jak wiemy są to niemałe koszty.

Jeśli udało nam się określić jakim budżetem dysponujemy, to następnym krokiem ku wymarzonemu lokum jest przejrzenie ogłoszeń. Dobrze jest zastanowić się czego tak naprawdę oczekujemy od nowego miejsca – w jakim otoczeniu chcielibyśmy mieszkać, w jaki sposób będziemy dojeżdżać do pracy lub szkoły, jaki metraż domu nam odpowiada. Odpowiedzi na te pytania w jakiś sposób zawężą pole poszukiwań. Decydując się na kupno nowej nieruchomości mamy możliwość decydowania o jej kształcie praktycznie w każdym momencie jej powstawania. Nie jest to możliwe w przypadku nabywania nieruchomości z rynku wtórnego. Dobrze jest stworzyć sobie krótką listę potencjalnych nieruchomości wraz z informacjami na temat ich otoczenia, czasu dojazdu do pracy, planowanych w ich pobliżu inwestycji. Dzięki temu będziemy mieć dokładny obraz naszego domu i jego otoczenia

Rozmowa z deweloperem

Najlepiej wybrać dwie – trzy inwestycje, które najbardziej odpowiadają naszym standardom, a następnie umówić się na rozmowę z deweloperem. Warto przygotować zestaw pytań i wątpliwości, które chcemy wyjaśnić. Pomocny w podjęciu decyzji na pewno będzie prospekt informacyjny. Jest to dokument, z którego dowiemy się m.in., jakie inwestycje nadzorował deweloper, jak wygląda status prawny działki, na której będzie realizowana inwestycja. Uzyskamy też informacje na temat planowanych inwestycji w sąsiedztwie naszej nieruchomości i zagospodarowania przestrzennego. Z prospektu dowiemy się również, kto finansuje budowę, jaki jest termin jej zakończenia i czy deweloper posiada wszelkie niezbędne pozwolenia. Oddzielną część dokumentu stanowią informacje o wybranej przez nas nieruchomości. Deweloper ma obowiązek wydać prospekt informacyjny na naszą prośbę.

Zrób mały research i sprawdź stronę WWW dewelopera

Wybór dewelopera i podpisanie umowy

Rozmowy z deweloperami powinny zakończyć się wyborem tego najlepszego. Wybór jest kwestią subiektywną i zależy od wielu czynników: osiedla, na którym znajduje się inwestycja, naszych możliwości finansowych, metrażu lokalu i innych. Przed podpisaniem właściwej umowy podpisujemy tzw. umowę deweloperską, w której obie strony zobowiązują się do podpisania umowy właściwej. Umowa przedwstępna zawiera również informacje na temat ceny nieruchomości i jej położenia, terminach opłat i przekazania lokalu. Umowa deweloperska jest zawierana w formie aktu notarialnego, a koszty jej zawarcia dzielone są między nabywcę a dewelopera.

Odbiór nieruchomości

Odbiór nieruchomości odbywa się w momencie zakończenia budowy. Przed odbiorem mamy prawo i obowiązek sprawdzić czy wybudowany dom spełnia standardy wykończenia zawarte w umowie i czy nie posiada żadnych wad. Jeśli mamy wątpliwości co do jakości wykonania nie podpisujmy protokołu odbioru. Deweloper powinien udostępnić nam lokal w takim stanie w jakim jest on opisany w umowie. Umowę ostateczną podpisujemy w momencie, gdy lokal spełnia standardy zawarte w umowie. Podpisanie takiej umowy również odbywa się w obecności notariusza.

Kupno nowego domu to poważna decyzja, dlatego powinna być przemyślana i niepodejmowana pod wpływem impulsu.

Jedna Odpowiedź
  1. Wanda 12 stycznia 2016 Odpowiedz

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *