Nowoczesne stylizacje we wnętrzach

Niektórzy mówią, że ile koncepcji i ilu urządzających, tyle stylów. Trendy jednak nie znoszą próżni i cały czas staramy się w jakiś sposób dostosować do tego, co modne. Najlepiej oczywiście robić to konsekwentnie, by nie wywołać w mieszkaniu efektu eklektyzmu czy też bałaganu stylistycznego. Bo nawet jeśli o to nam chodzi, to nie jest najmodniejszy obecnie kierunek. Większość popularnych trendów zakłada ograniczenie formy, materiałów i kolorów na rzecz symetrii, prostoty i połysku.

Minimalizm w modzie

Od lat jest najbardziej popularnym kierunkiem, bardzo chętnie wykorzystywanym szczególnie w małych wnętrzach, ponieważ optycznie je powiększa. Dzięki zastosowaniu białych i jasnych barw, odpowiedniemu rozlokowaniu lamp LED oraz rezygnacji z dodatków otrzymujemy bardzo otwartą przestrzeń, w której uwagę przykuwają fronty o wysokim połysku czy też lustra. W dość podobnym klimacie utrzymane są meble skandynawskie. Ten nieco surowy trend łączy elementy drewna i jasnych lub ciemnych kolorów, a charakterystyczne proste bryły, ukośne nóżki czy też ergonomiczne rozwiązania sprawiają, że ma coraz więcej zwolenników w każdym zakątku świata. To rozwiązanie proste, które pozwala na niezliczoną ilość aranżacji. W stylu skandynawskim uwagę przykuwają bardzo charakterystyczne lampy LED wykończone materiałami naturalnymi lub też elementami metalurgicznymi.

Fabryczny klimat

Tak jak styl skandynawski pozwala niejako bawić się metalem, dla industrializmu jest to podstawowy materiał, tworzywo, które staje się bazą niemalże wszystkich elementów aranżacyjnych. Coraz modniejszy szczególnie w przestrzeni loftów jest styl pofabryczny. Przede wszystkim jest surowy i zimny oraz wykorzystuje wszystko to, co w tradycyjnym mieszkaniu staramy się ukryć. Industrialiści eksponują bowiem zarówno wystające rury, kable luźno zwisające z sufitu, ale również betonowe wykończenie ścian i podłóg.

Popularność industrializmu wynika z pewnych tendencji do rezygnacji z ozdób czy też wykorzystania materiałów, których byśmy się pozbyli. Sam styl narodził się z biedy i kryzysu, które sprawiły, że ludzie zaczęli mieszkać w opuszczonych halach przemysłowych, a tym samym wykorzystywać to, co tam było do zrobienia, mebli i urządzenia przestrzeni życiowej. I tak powstawały niepowtarzalne aranżacje.

Podstawową zaletą stylizacji industrialnej jest to, że nie „zagraca” ona przestrzeni, choć lofty z założenia dysponują całkiem dużym metrażem. Jest to minimalizm w czystej postaci, bo faktycznie ograniczamy wszystkie elementy, jakie w życiu nie są nam faktycznie potrzebne. Dominująca chłodna kolorystyka, metal połączony z surowym drewnem i skórą, ascetyczność form i wykończenia to najważniejsze cechy stylu, który widać w meblach, dotyczy on również takich elementów jak lampy LED. Specjaliści bardzo często korzystają również z rzeczy z odzysku, którym nadają drugie życie w nowej przestrzeni. One w otwartym i surowym miejscu mają szansę stać się głównym elementem wystroju. Coraz więcej ludzi stara się styl industrialny wprowadzić także w mieszkaniach. Pomagają tak modne surowe cegły na ścianach i betonowe podłogi. Reszta to bardzo często już tylko kwestia pomysłu.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *