Nowoczesne elewacje – aluminiowe płyty kompozytowe

Odpowiednio dobrana i wykonana elewacja ścian zewnętrznych budynku to nie tylko jego wizytówka, ale także ochrona. Na rynku dostępny jest ogromny wybór materiałów wykończeniowych, które wyróżniają się wysoką wytrzymałością. Obecnie dużą popularnością cieszą się nowoczesne elewacje wykonywane z płyt kompozytowych.

Płyty kompozytowe Alsal są doskonałym i lekkim materiałem, który może być stosowany zarówno w przypadku budynków nowych, jak i poddawanych renowacji. Materiał ten daje dużo możliwości, dodatkowo jest różnorodny, dzięki czemu można wykonać elewację w dowolnym kształcie, stylu czy kolorze.

Aluminiowe płyty kompozytowe – fasada wentylowana

Płyty aluminiowe to materiał składający się z dwóch warstw aluminium oraz wewnętrznej warstwy powstającej z tlenku glinu i polietylenu, który może być ognioodporny lub mineralny. Tworzywo to ze względu na swoją sprężystość i plastyczność daje dużo możliwości, można z niego tworzyć płyty kompozytowe w różnych kształtach. Dodatkowo różnorodność kolorystyczna pozwala uzyskać niebanalne rozwiązania architektoniczne i aranżacyjne.

Elewacja z płyt aluminiowych niweluje powstawanie i zaleganie w termoizolacji pary wodnej oraz poprawia parametry izolacyjne budynku. Fasada wykonana z tego rodzaju płyt charakteryzuje się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne oraz promieniowanie UV. Korzystne parametry techniczne aluminium i jego stopów pozwalają na wykonanie paneli kompozytowych, które są bardzo wytrzymale na obciążenia klimatyczne, związane ze śniegiem, lodem lub wiatrem. Dodatkowo aluminiowe płyty kompozytowe posiadają właściwości antykorozyjne, co potwierdza wysoką trwałość i możliwość wieloletniej eksploatacji wykonanych z nich elewacji.

Zasady montażu płyt kompozytowych

Montaż elewacji fasadowej wentylowanej z płyt kompozyt jest bardo prosty. Wykonawca ślusarki aluminiowej najpierw przytwierdza do zewnętrznych ścian konsole mocujące, a następnie do nich przykręca profile. Pomiędzy nimi umieszczana jest warstwa izolacyjna i folia przeciwwiatrowa. Profile, na których mocuje się płyty kompozytowe, mogą być drewniane, stalowe lub aluminiowe. Ważne, żeby pomiędzy profilami a płytą fasadową pozostała przestrzeń wentylacyjna.

Do łączenia płyt mogą być wykorzystane wkręty ze stali nierdzewnej lub aluminium, dodatkowo mogą być one sklejane lub łączone przez zaciskanie z innymi materiałami. Wyjątkowo niska waga aluminiowych płyt kompozytowych sprawia, że mogą być one zamontowane praktycznie na każdej ścianie, nie powodując nadmiernego obciążenia całej konstrukcji. Tego rodzaju rozwiązanie sprawia, że dzięki płytom kompozytowym, właściwie każdy budynek może zyskać nowy, oryginalny wygląd, a elewacja będzie dodatkowo skutecznie chroniła jego mury.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *