Na co zwrócić uwagę wybierając kostkę brukową?

Kostka brukowa, czy płyty chodnikowe są materiałem, który służy na długie lata. Decyzja o wyborze konkretnego typu musi być bardzo dobrze przemyślana. Nie możemy działać tutaj przypadkowo.

Co warto wziąć pod uwagę wybierając odpowiednią kostkę?

Kolorowa kostka ma zapewnić nie tylko walory estetyczne. Bardzo liczą się tutaj przeznaczenie oraz techniczne właściwości materiałów. Kostka ma dobrze pełnić przewidzianą dla niej funkcję. Często popełnianym błędem jest układanie jednego typu kostki na całej powierzchni posesji. Takie rozwiązanie ma małe szanse powodzenia, ponieważ różne obszary muszą wytrzymać określone obciążenie. Inny typ potrzebujemy na taras, czy ścieżkę ogrodową, a inny na parking oraz podjazd.

Aby mieć pewność, że nawierzchnia jest trwała, sprawdźmy czy materiał posiada odpowiednią grubość. Poziom grubości na poziomie 4 cm będzie odpowiedni w przypadku patio i miejsc, gdzie chodzimy pieszo. Tam, gdzie mamy zamiar parkować samochód przyda się już wersja na poziomie minimum 6 cm. Jeśli przewidujemy, że w danym miejscu będą występować dość znaczne obciążenia warto decydować się na kostkę o grubości powyżej 8 cm.

Kostka chodnikowa oraz brukowa jest dostępna w wielu różnych wariantach. Bez problemu odnajdziemy wiele faktur, wzorów oraz kolorów. Dobry materiał będzie spełniał odpowiednie normy oraz wymagania jakościowe. Do produkcji kostek konieczne jest użycie odpowiednich materiałów. Powinniśmy sprawdzić to przed dokonaniem zakupu.

Wybierając odpowiednie kostki zawsze zwracamy uwagę również na cenę. Ponieważ kostki trzeba zazwyczaj zakupić w dość znacznej ilości, wiele osób decyduje się na oszczędności i wybiera tańsze wersje. To jednak powoduje dość duże ryzyko pod względem trwałości oraz komfortu użytkowania. Warto wybrać droższą, ale sprawdzoną opcję, dzięki czemu unikniemy ryzyka wymiany kostki za kilka lat.

Dość powszechnym zjawiskiem jest pojawianie się na kostce białych wykwitów. Jest to jednak naturalny efekt zachodzących zmian fizykochemicznych. Mają na to wpływ różne niekorzystne warunki atmosferyczne. Nie należy się jednak obawiać, bo wykwity z czasem znikają samoistnie. Warto również pamiętać, że normalne jest to, że poszczególne kostki mogą nieznacznie różnić się pod względem zabarwienia.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *