Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu kuchni?

Kuchnia to serce domu. To miejsce, w którym cała rodzina spotyka się rano i wieczorem, żeby zjeść wspólny posiłek. Kuchnię oczywiście można traktować tylko jako miejsce służące przygotowywaniu posiłków. Ale może to być także integralna część mieszkania, która wpływa na komfort życia.

W kuchni siłą rzeczy przebywamy dość długo. Dlatego tak ważne jest, by była odpowiednio zaprojektowana i wygodna. Nie wszyscy lubimy gotować, to zrozumiałe. Ale odpowiednio urządzona kuchnia może pomóc w wykonywaniu kulinarnych obowiązków, skrócić ich czas i zapewnić komfort.

Od tego jak urządzimy kuchnię, zależy ilość czasu, jaką będziemy musieli w niej spędzić. Kuchnia, która została urządzona zupełnie bez pomysłu i dbałości o funkcjonalność, będzie bardzo irytująca. Spędzimy w niej znacznie więcej czasu niż w kuchni, która została odpowiednio zaprojektowana według najnowszych trendów i zasad ergonomii.

Projekt to podstawa

Jeśli mamy taką szansę, warto dobrze zaprojektować zarówno kuchnię, jak i całe jej otoczenie. Mówiąc o otoczeniu kuchni, mamy na myśli np. połączenie kuchni z jadalnią lub salonem, co jest w niektórych przypadkach bardzo wygodne. Kuchnia połączona z jadalnią, sprawia że mieszkanie jest odbierane automatycznie jako bardziej przyjazne, z miłą, domową atmosferą.

Równie ważne jest zaprojektowanie spiżarni. Dzięki temu będziemy mogli lepiej zarządzać miejscem w szafkach kuchennych i, co bardzo ważne, będziemy mogli przechowywać niezbędne zapasy. Nawet niewielka spiżarnia jest ogromnym ułatwieniem i warto o tym pamiętać, projektując kuchnię.

Meble to sedno

Meble, zarówno do kuchni, jak i do spiżarni, są bardzo ważne. O ile wybór mebli do spiżarni nie jest niczym trudnym i wystarczy wstawić tam odpowiednie regały magazynowe, to wybór mebli do kuchni jest znacznie trudniejszy. Na rynku bowiem mamy bardzo dużo ciekawych rozwiązań.

Zwykłe meble kuchenne odchodzą do lamusa. Dzisiejsze pomysły współczesnych projektantów wprowadzają nas w świat logicznie urządzonych wnętrz. Nowoczesna kuchnia jest nie tylko piękna, ale także funkcjonalna, a praca w niej zachowuje wszelkie zasady ergonomii. Nie trzeba się na tym znać, wystarczy spróbować coś w takiej kuchni ugotować. Już po chwili okazuje się, że wszystko się mieści i jest pod ręką.

Do ciekawych sposobów wykorzystania przestrzeni kuchennej należą obrotowe szafki narożne, dzięki którym zachowany jest dostęp do wszystkich przechowywanych naczyń. Warto obejrzeć też specjalne półki na napoje, szafki na śmieci, sposoby zabudowania lodówki, zmywarki lub płyty grzejnej. Do tego dochodzą różne rodzaje zawiasów i oczywiście oświetlenie. Trzeba też pamiętać, by na meblach znalazło się miejsce dla naszych ulubionych i niezbędnych sprzętów, takich jak ekspres do kawy, czy ładny mikser planetarny

Odpowiedni projekt sprawia, że kuchnia jest niepowtarzalna, przytulna i funkcjonalna. To właśnie funkcjonalność jest najważniejsza i to o niej należy pamiętać, projektując kuchnię. Warto też decydować się na takie rozwiązania, które dla nas są najwygodniejsze.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *