Meble z ekoskóry, tkanin i skóry naturalnej – jakie najlepsze?

Meble to zakup na długie lata, dlatego warto postawić na trwalsze modele, o ile pozwala na to domowy budżet. Kupując tanie meble musimy liczyć się z tym, że za jakiś czas będziemy zmuszeni zmienić wystrój wnętrza.

Kanapy i krzesła tapicerowane są nie tylko trwałe, ale też komfortowe w użytkowaniu. Meble pokrywa się tkaniną, ekoskórą lub skórą naturalną. Każdy z tych surowców ma swoje cechy charakterystyczne, które dla jednych mogą być plusem, dla innych zaś minusem. Warto zatem rozważyć wszystkie z nich i dostosować meble do swoich potrzeb.

Skóra naturalna

Skóra jest naturalnym surowcem pozyskiwanym ze zwierząt, głównie krów oraz świń. Z tego powodu może budzić kontrowersje u osób, które nie akceptują uboju zwierząt. Nie da się jednak ukryć, że jest to materiał bardzo wytrzymały, który przetrwa wiele lat. Skórę trzeba jednak odpowiednio pielęgnować, w przeciwnym razie będzie wysychać, a następnie pękać i kruszyć. Kanapy i krzesła tapicerowane skórą powinny być raz w roku, a następnie co kilka lat konserwowane specjalnymi preparatami zmiękczającymi, które zapobiegają wysychaniu. Skóra jest polecana do domów, w których mieszkają alergicy. Materiał dobrze przepuszcza powietrze, czyli „oddycha”. Można z niego swobodnie spierać również zabrudzenia, szczególnie te płynne. Krzesła tapicerowane skórą są uważane za bardziej eleganckie, dlatego możemy je znaleźć w ekskluzywnych salonach i eleganckich restauracjach. Minusem jest wysoka cena takich mebli, ale trzeba pamiętać, że jest to zakup na długi czas – właśnie ze względu na dużą trwałość surowca. Wybór kolorów jest z reguły dość ograniczony.

Ekoskóra

Jest to sztuczny odpowiednik skóry uzyskiwany z tworzywa sztucznego. Wizualnie bardzo przypomina naturalny surowiec, jednak różnicę można wyczuć dotykając jego powierzchni. Ogromną zaletą ekoskóry jest niższa cena, a także fakt, że nie rozciąga się z czasem. Nie jest również podatna na wysychanie, ale również wymaga konserwacji (można to przyrównać do impregnowania butów z plastiku). Dobrze znosi czyszczenie, nie wchłania zabrudzeń, przede wszystkim tych wodnych. Jest jednak mniej wytrzymała i może się rozedrzeć podobnie jak tkanina. Latem ekoskóra może sprawiać wrażenie gorącej i dawać nieprzyjemne odczucia w czasie siedzenia lub leżenia – bywa, że „przykleja się” do spoconego ciała.

Tkaniny

Tutaj mamy zdecydowanie największy wybór, ponieważ tkaniny mogą być dowolnie farbowane. Dlatego kanapy i krzesła tapicerowane tkaninami występują niemal w nieograniczonej ilości modeli. Tkaniny są wytrzymałe i przyjemne w dotyku, jednak zależy to przede wszystkim od zastosowanego splotu. Te bardziej miękkie przetrwają krócej od grubych i mocno tkanych. Dużym plusem jest brak wrażenia „klejenia się” podczas gorących dni. Tkaniny raczej nie naciągają się i dobrze przepuszczają powietrze. Zapewniają przyjemne ciepło podczas chłodnych dni oraz komfort w gorącym sezonie. Warto jednak pamiętać, że materiał zbiera kurz, dlatego meble będą wymagać regularnego odkurzania. Nie jest tak łatwo też doczyścić zabrudzenia.

Artykuł powstał z inspiracji materiałami ze strony: https://www.bbhomeonline.pl/pol_m_Produkty_Meble_Krzesla-176.html, oferującej meble tapicerowane.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *