Malujemy pokój! Co powinno znaleźć się na liście zakupów?

Niezależnie od tego, czy kupiliśmy nowe mieszkanie, czy też zdecydowaliśmy się na remont starego, czeka nas niewątpliwie malowanie ścian. Co w takim przypadku powinno znaleźć się na naszej liście zakupów? Na pewno będą to farby, wałki i pędzle – które z nich jednak okażą się najodpowiedniejsze w konkretnej sytuacji?

Farby – niezbędnik malarza

Jeśli chcemy pomalować pokój, musimy przede wszystkim wyposażyć się w odpowiednie farby. Czym kierować się przy ich wyborze? Na pewno warto zwrócić uwagę na jakość i markę farby oraz jej cenę; ważna jest także wydajność – niektóre farby należy nałożyć na ścianę nawet dwa lub trzy razy, żeby efekt był trwały.

Farby do ścian
Farby do ścian

W sklepach z akcesoriami budowlanymi możemy znaleźć różne rodzaje farb – akrylowe, emulsyjne, winylowe, ale również poliuretanowe i strukturalne. Co warto o nich wiedzieć? Na przykład głównym spoiwem farb akrylowych jest żywica akrylowa, najczęściej łączona z silikonem; ilość spoiwa przekłada się bezpośrednio na jakość farby. Co ciekawe, na ogół ściany pokryte farbami akrylowymi można myć, często nawet szorować. Z tego względu są szczególnie polecane do malowania łazienek lub miejsc szczególnie narażonych na różnego rodzaju zabrudzenia. Warto wiedzieć, że podobne właściwości wykazują farby lateksowe. Mniej odporne i bardziej podatne na zabrudzenia są farby winylowe, dlatego dobrze sprawdzają się tylko w takich pomieszczeniach jak sypialnia czy gabinet.

Wałki i pędzle

Jeżeli planujesz malowanie, z pewnością musisz zakupić także odpowiednie wałki i pędzle. Te dwa rodzaje akcesoriów malarskich znacznie różnią się od siebie, dlatego warto zastanowić się, w jakiej sytuacji lepiej wybrać wałek, a w jakiej pędzel. Po pierwsze, zależy to od wielkości powierzchni, jaka będzie malowana – zasadniczo do pokrywania ścian lepsze są wałki, natomiast do zakamarków i mniejszych elementów lepiej nadają się pędzle. Dlaczego? Po pierwsze, wałki zamocowane są na specjalnym wysięgniku, dzięki czemu stają się znacznie prostsze w obsłudze i rzadko zostawiają nieestetyczne smugi. Przy malowaniu wałkiem nie ma również niebezpieczeństwa pozostawienia na ścianie fragmentów włosia, co natomiast może się zdarzyć w przypadku pędzla. Z kolei wałki nie nadają się do malowania wąskich powierzchni przy oknach czy za grzejnikami.

Pędzle do malowania
Pędzle do malowania ścian

Przy wyborze akcesoriów malarskich warto pamiętać o różnych rodzajach zarówno wałków, jak i pędzli. Na przykład wałki wykonane z mikrofibry są odpowiednie do malowania farbami wodorozcieńczalnymi, natomiast akrylowe czy welurowe nadają się do farb rozpuszczalnikowych. W przypadku pędzli możemy zadecydować nie tylko o strukturze włosia, ale również o kształcie – dostępne są m.in. pędzle płaskie, okrągłe czy kątowe.

Inne akcesoria

Oprócz farb oraz akcesoriów malarskich w postaci wałka lub pędzla warto zaopatrzyć się również w odpowiednie rozpuszczalniki (jeśli są niezbędne) i folię malarską. Przed rozpoczęciem malowania należy pamiętać również o zagruntowaniu danej powierzchni – dzięki temu ilość farby niezbędnej do całkowitego pokrycia ściany powinna się znacznie zmniejszyć. Nie należy też zapominać o odzieży roboczej.

Niemal każdy z nas jest w stanie samodzielnie pomalować pokój. Wystarczy wcześniej zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria – większość z nich można zakupić w niemal każdym markecie budowlanym.

Jedna Odpowiedź
  1. Paweł Skarbek 4 styczeń 2016 Odpowiedz

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *