Liniowe świetlówki LED kontra tradycyjne jarzeniówki

Lampy LED stanowią coraz poważniejszą konkurencję dla rozwiązań tradycyjnych. Liniowe świetlówki LED stopniowo wypierają tradycyjne świetlówki, zwane jarzeniówkami. Jaką przewagę mają nowoczesne rozwiązania LEDowe?

Tradycyjne świetlówki liniowe

Jarzeniówki, czyli tradycyjne świetlówki liniowe są lampami fluorescencyjnymi z grupy lamp wyładowczych. Poprzez wyładowanie elektryczne w oparach rtęci o niskim ciśnieniu w świetlówce tej powstaje światło ultrafioletowe, które poprzez pokrywający szklaną rurę od wewnątrz luminofor widzialne jest jako białe.

Świetlówki liniowe są funkcjonalnym i efektywnym źródłem światła, wykorzystywanym przede wszystkim w biurach, budynkach przemysłowych, szkołach, urzędach, placówkach służby zdrowia, punktach handlowych i usługowych. Ich zaletą jest duża trwałość i wydzielanie niewielkiej ilości ciepła. Wielu z nas jarzeniówki kojarzą się z mrugającym światłem i uciążliwym brzęczeniem, które udało się wyeliminować poprzez wprowadzenie nowoczesnych opraw oświetleniowych. To oczywiście nie zniwelowało wszystkich wad jarzeniówek, jak na przykład ich negatywny wpływ na środowisko, wynikający z zawartości szkodliwych substancji, w tym rtęci. Ponadto, ich skuteczność świetlna znacznie spada wraz ze spadkiem temperatury, przez co nie są polecane do wykorzystywania na zewnątrz.

Nowoczesne świetlówki liniowe LED

Średnia trwałość świetlówek LED wynosi około 50 tysięcy godzin. Lampy LED wyposażone są w wewnętrzne układy elektroniczne, dzięki którym możliwe jest z sieci prądu przemiennego i nie potrzebuje zewnętrznych układów zasilania. Lampy LED różnych producentów mają bardzo podobną budowę, którą determinuje konieczność odprowadzania ciepła, właściwego umieszczenia układu zasilającego oraz ograniczone wymiary. Nowoczesne lampy LED emitują światło o kącie rozsyłu powyżej 150°. Jako opcję posiadają też matową przesłonę, która efektywnie rozprasza światło tak, by nie było widać żadnych widocznych punktów świetlnych. Niewątpliwą zaletą tej technologii jest także redukcja wywołującego dyskomfort i przykre wrażenia wzrokowe efektu olśnienia jak również efektu mrużenia występującego w oświetleniu fluoresencyjnym, które niewidoczne jest dla oka ludzkiego, ale rejestrowane jest przez mózg ludzki, obniżając koncentrację i efektywność pracy.

LEDy stale unowocześniane

Producenci lamp LED stale pracują nad unowocześnianiem tej technologii w celu uzyskiwania coraz lepszych parametrów. W rezultacie spełniają one najwyższe wymagania dotyczące oddawania barw, wysoką skuteczność świetlną oraz pasywne systemy odprowadzania ciepła zapobiegające przegrzaniu się sterowników zamontowanych w oświetleniu LED. Na rynku dostępne są także specjalne liniowe świetlówki LED, emitujące światło o barwie, która wspomaga rozwój roślin i zastępuje im światło dzienne. Świetlówki LED w przeciwieństwie do jarzeniówek mogą być wykorzystywane na zewnątrz i w chłodniach, nawet w ujemnych temperaturach, gdyż temperatury nie mają wpływu na emitowany przez nie strumień światła.

Wadą lamp LED mogą być wyższe koszty zakupu. Są one mniej więcej kilkukrotnie droższe od swoich tradycyjnych odpowiedników. Jednak w przypadku intensywnej eksploatacji oświetlenia (długa ilość godzin pracy) inwestycja ta może zwrócić się już w ciągu niespełna roku.

Oszczędność energii

Od względem energooszczędności oświetlenie LED wygrywa zarówno z tradycyjnymi żarówkami, jak i jarzeniówkami. Eksperci obliczyli, że gdyby cały świat używał tylko zwykłych żarówek,  wydajność elektrowni musiałaby wzrosnąć pięciokrotnie. Jarzeniówki zużywają tylko 30% tej energii. Świetlówki liniowe LED natomiast pozwalają zaoszczędzić ponad 50% energii wykorzystywanej do tej pory energii, gdyż zużywają trzykrotnie mniej energii przez świetlówki rtęciowe-fluorescencyjne.

Podsumowując

Oświetlenie liniowe LED jest niewątpliwie doskonałą alternatywą dla świetlówek jarzeniowych. Świetlówki LED charakteryzują się kilkukrotnie większą żywotnością oraz mniejszym zużyciem energii. Ich niewątpliwą zaletą jest również to, że częste włączanie i wyłączanie nie ma negatywnego wpływu na ich żywotność, w przeciwieństwie do tradycyjnych świetlówek. Na rynku dostępne są świetlówki LED o różnej mocy oraz długości, z oprawą, z wbudowanym sterownikiem, w wersji z przesłoną przezroczystą lub matową, która lepiej rozprasza światło na boki, lampy emitujące światło o barwie naturalnej – dobre do biur – oraz o barwie zimnej – do hal i garaży. Dostępne są również źródła światła o barwie białej ciepłej, które idealnie sprawdzą się do domów i mieszkań. Można się o tym przekonać wchodząc na http://greenie-world.com/pl/produkty/6-oswietlenie-liniowe

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *