Konserwacja klimatyzacji w domu i samochodzie

Klimatyzator stanowi urządzenie, które przepompowuje powietrze przez wymienniki ciepła tj. parownik oraz skraplacz.

Wewnątrz urządzenia znajduje się filtr, który ma za zadanie oczyszczać przepływające powietrze z kurzu, pyłu, grzybów, pleśni, czy bakterii. W związku z tym, że klimatyzacje występują w pomieszczeniach oraz w samochodach, rozważono konserwacje w tych dwóch przypadkach.

Konserwacja w domu lub mieszkaniu

W pomieszczeniach powinno filtr powietrza czyścić się często raz na miesiąc. W firmach często dezynfekcje wykonuje się raz w roku, gdzie konserwuje się wszystkie posiadane urządzenia. Zdrowym podejściem jest przegląd przeprowadzany przynajmniej raz na kwartał.

W zaciszu domu, jeżeli nie chcemy zlecać konserwacji firmie zewnętrznej, można samemu dokonać przeglądu i oczyszczenia. Wszystko zależy od zastosowanych filtrów. Filtry zwane zgrubnymi można przemywać łagodnym środkiem czyszczącym z odrobiną środka bakteriobójczego, natomiast większość filtrów należy po prostu wymienić wg zaleceń producenta. Żywotność filtra wydłuża odkurzanie, wycieranie kurzu z mebli oraz mycie podłóg. Wewnątrz obudowy znajduje się taca, która zbiera skropliny wraz z chorobotwórczymi mikroorganizmami. Taca powinna być umyta ze zebranego szlamu oraz odkażona przez specjalną tabletkę w tym celu o długotrwałym działaniu.

W samochodzie

Jeżeli chodzi o konserwację klimatyzacji samochodowych najlepiej odwiedzić serwis, który wykorzysta jeden z dostępnych sposobów – ozonowanie, czy odgrzybianie chemiczne. Przed wykonaniem każdej z metod najpierw zaleca się wymianę filtra kabinowego. Ozonowanie polega na umieszczeniu w pojeździe od strony pasażera generatora ozonu i produkowanie ozonu poprzez wyładowania koronowe. Rozdzielone cząsteczki tlenu zataczają kręgi i utleniają spotkane na swojej drodze drobnoustroje. Natomiast odgrzybianie polega na wypryskaniu pianki lub areozolu do kanałów wentylacyjnych w stronę parownika przy załączonym nawiewie i obiegu zamkniętym w samochodzie. Istnieje również odgrzybianie ultradźwiękowe, do którego wykorzystuje się urządzenie o częstotliwości 1,7 MHz. Ultradźwięki przemieniają się w mgiełkę i otulają wnętrze pojazdu oraz parownik.

Zaniedbanie wykonywania terminowych przeglądów oraz konserwacji klimatyzacji wiąże się z ryzykiem zachorowania na choroby, spadkiem wydajności, wzrostem poboru oraz kosztów energii elektrycznej i głośniejszą pracą.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *