Kolorystyka mebli luksusowych – jakie barwy są teraz w modzie?

Niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami klasyki, czy może stawiamy na nowoczesność – w czasie urządzania mieszkania powinniśmy dużą wagę przywiązać do kolorystyki wnętrz. Rzecz jasna każdy ma swoją ulubioną paletę barw, warto jednak zastanowić się, czy na pewno będzie ona pasować do danego wnętrza.

Dlaczego kolory są takie ważne?

Odpowiedni dobór kolorów wszystkim elementów wystroju – a więc nie tylko luksusowych mebli, ale również kolor ścian, okien, zasłon, roślin – pozwala uzyskać harmonię, której często nie doceniamy. Harmonia w tym kontekście oznacza, że kolory zebrane we wnętrzu nie „gryzą” się ze sobą i nie tworzą bardzo wyraźnych kontrastów. Wnętrze pozbawione harmonii staje się chaotyczne i na dłuższą metę męczące – zbyt duże zróżnicowanie sprawia, że zupełnie niepotrzebnie poświęcamy mu uwagę, podczas gdy dom powinien być dla nas przede wszystkim miejscem odpoczynku i relaksu. Ponadto udowodniono naukowo, że konkretnie kolory mają wpływ na nasze samopoczucie. Dla przykładu – czerwienie są kolorem agresywnym, mocno pobudzającym do działania, zatem idealnie będą nadawać się do domowego biura, w którym powinniśmy się skupić na pracy. Z drugiej strony zielenie i błękity mają działanie odprężające, pomagają w osiągnięciu spokoju, dlatego warto pomyśleć o urządzeniu sypialni właśnie w takich odcieniach.

Modne kolory mebli

Poza harmonijnością kolorów dobrze jest również brać pod uwagę najnowsze trendy. Już we wrześniu 2016 roku Pantone Color Institute opublikował kilka zestawień kolorystycznych, które – zgodnie z prognozami trendsetterów – staną się najmodniejsze w roku 2017. Większość z nich nawiązuje do kolorów natury. Oto one:

  • Native Instinct – stanowi połączenie kolorów ziemi, a więc brązów i zieleni, z różnymi odcieniami czerwieni i liliowego
  • Acquired Taste – paleta inspirowana kolorami egzotycznych owoców, znajdziemy w niej różne odcienie pomarańczy, żółcieni, purpury
  • Florabudant – czyli dużo wyrazistych czerwieni i różu, nawiązującego do kolorów kwiatów
  • Day dreaming – połączenie bardzo lekkich, jasnych odcieni błękitu i różu, które sprzyjają relaksowi
  • At Ease – podobna do poprzedniej palety, jednak uzupełniona lekkimi odcieniami szarości
  • Forest Bathin – połączenie zieleni, błękitu, żółci i szarości, nawiązujące do japońskiej idei „Shinrin-yoku”, czyli tytułowej „kąpieli w lesie”
  • Graphic Imprints – to paleta bardzo jaskrawych kolorów, takich jak róże i żółcienie, wykorzystane do przełamania monotonii czarnych i białych elementów wystroju.
  • Raw Materials – szeroka gama odcieni szarości i brązów, nawiązująca do kolorystyki surowców naturalnych, ziemi, kamieni i metalu.
  • Reminescence – to połączenie „starych” kolorów, czyli przede wszystkim sepii i brązu oraz nowocześniejszych barw, takich jak granatowy, oliwkowy czy miętowy

Szeroki wybór nowoczesnych mebli, utrzymanych w modnej, atrakcyjnej kolorystyce znajdziemy w ofercie firmy Scarlett Meble.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *