Klasyka i nowoczesność. Okna drewniane w różnych odsłonach

Okna to jeden z najważniejszych elementów wykończenia domów i mieszkań. Zasada ta dotyczy zwłaszcza okien drewnianych, idealnie komponujących się ze stylami tradycyjnym i nowoczesnym. Jak wpłynąć na wygląd okna, aby pasowało ono do danego typu pomieszczeń?

Liczy się detal

Nawet najmniejszy szczegół może zrobić różnicę. Drewno to materiał szczególnie podatny na obróbkę, dlatego ramy okienne z niego wykonane są w stanie przyjmować różnorodne, fantazyjne i gustowne formy. Projektowane wypełnienia w postaci łuków, płaskorzeźb i licznych geometrycznych kształtów – stonowanych, bądź bardziej monumentalnych – stanowią jasne nawiązanie do tradycji. Na drugim biegunie stoi styl nowoczesny. Cechuje się większą oszczędnością zdobniczej ekspresji, czy wręcz minimalizmem. Stawia raczej na barwę i usłojenie samego drewna. Szczególnie przydatne i designerskie okazują się w tym przypadku gatunki drewna egzotycznego.

Jaki kształt?

Tradycyjne okna przybierają zwykle formę czworokąta. Wynika to m.in. z konstrukcji elewacji. Klasycznym elementem dekoracyjnym są również okna zwieńczone od góry łukiem (często widywane w budynkach zabytkowych i sakralnych). Współcześni projektanci, dzięki nowoczesnym technologiom budowlanym, są w stanie opracować okna o kształtach wiele bardziej zróżnicowanych – w formie rąbów, trapezów, czy owali. Rozwiązania tego typu sprawdzają się zwłaszcza w nowoczesnych budynkach wznoszonych od podstaw. Innowatorskie projekty proponuje w swojej ofercie firma „Urzędowski”, renomowany producent i projektant okien drewnianych.

Walory praktyczne

Estetyka swoją drogą – dobre okna powinny być również funkcjonalne. Takie cechy, jak energooszczędność, ochrona antywłamaniowa i przeciwpożarowa, są niezwykle pożądane przez właścicieli okien zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych. I całkiem słusznie. Niezależnie bowiem, z jakim stylem okiennym mamy do czynienia, zastosowana technologia użytkowa powinna odpowiadać najnowszym trendom stolarki okiennej.

Pamiętaj, że tradycja nie oznacza archaiczności. Klasyczne okno może wyglądać ,,zabytkowo”, ale wcale nie musi takie być. Przy wyborze odpowiedniego modelu, warto zainteresować się konkretnymi parametrami, a nie zachwycać się wyłącznie interesującym wyglądem. Najlepsi producenci okien idealnie łączą walory estetyczne i użytkowe, tworząc konstrukcje ładne i bezpieczne. A przecież o to głównie nam chodzi.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *