Jakiego opału używać do ogrzania domu?

Zbliżający się okres zimowy zmusza wiele osób do zakupienia opału, który ogrzeje nasz dom.  Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem jest ekogroszek. Jakie są wady, a jakie zalety korzystania z tego rodzaju opału?

Czym jest Ekogroszek?

Ekogroszek produkuje się przede wszystkim na terenie Polski i Czech. Właśnie na tych terenach cieszy się największą popularnością. Co przemawia za jego sukcesem? Przede wszystkim jest tańszy i wygodniejszy w używaniu niż węgiel i jest zdecydowanie korzystniejszy dla środowiska. Ekogroszek jest odmianą węgla kamiennego. Wysokokaloryczny granulat zawiera małe ilości siarki, a po spaleniu pozostawia mało popiołu. Właśnie, dzięki tym właściwościom nazywa się go ekogroszkiem.

Ceny Ekogroszku

Cena ekogroszku może być różna w zależności od wielu czynników. Ceny różnią się od miejsca zamieszkania, zamówionej ilości, rodzaju transportu, producenta i opakowania produktu (lub zakupu luzem). Za tonę opału musimy zapłacić około 430 zł jednak  maksymalnie koszt może wzrosnąć nawet do 1200 zł. Jak widać wszystkie czynniki wpływające na cenę  mają ogromne znaczenie. Nie trudno się domyślić, że najtańszy ekogroszek kupimy na Śląsku, gdzie jest on tańszy nawet od średniej ceny o 200 zł.

Duże znaczenie ma również rodzaj ekogroszku, który planujemy kupić. Najtańszy opał będzie charakteryzował się niską kalorycznością, więc, gdy planujemy ogrzać pomieszczenie będziemy musieli zużyć go znacznie więcej od wysokokalorycznego ekogroszku który będzie znacznie droższy.

W ostatecznym rozrachunku jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie od tradycyjnego węgla. Zużywając mniejsze ilości węgla ocieplimy dom w równie efektywny sposób. Ma to ogromne znaczenie dla ekonomicznego aspektu wyboru opału.

Gdzie kupić?

Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych typów opału. Dzięki temu z łatwością możemy kupić go na stacjach benzynowych, a nawet w marketach. W  tych miejscach z całą pewnością znajdziemy najtańszy opał, który będzie kosztował około 450 złotych  za tonę. W tym przypadku cena idzie w parze z jakością. Taki ekogroszek nie będzie wydajnie ogrzewał  naszego domu. Właśnie dlatego należy korzystać z usług sprawdzonych dostawców, a inne źródła traktować w sposób doraźny, gdy kończy nam się opał, a dostawca przyjedzie za kilka dni.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *