Jakie schody wybrać do domu jednorodzinnego?

Przy budowaniu domu trzeba pamiętać o wielu aspektach. Jednym z najważniejszych są schody. Podczas ich wyboru musisz przede wszystkim kierować się funkcjonalnością i bezpieczeństwem. Zobacz, jakie rodzaje przygotowaliśmy w naszym zestawieniu.

Schody żelbetonowe z płyty

To najczęściej wybierany rodzaj schodów do domów jednorodzinnych ze względu na mnogość ich zalet. Schody żelbetowe cechują się ponadprzeciętną trwałością, są ognioodporne, nie hałasują, a także mogą mieć dowolny kształt i wykończenie, np. farbę do betonu albo wykładzinę dywanową. Należy pamiętać o tym, że pierwszy i ostatni stopień muszą mieć tak dobraną wysokość, aby nie odstawały pod jej względem od reszty po nałożeniu warstw podłogowych.

Schody drewniane – gotowe i na zamówienie

Największym plusem schodów wykonanych z drewna jest to, że pasują praktycznie do każdego pomieszczenia. Do ich wytwarzania używa się najczęściej rodzimych gatunków drewna, takich jak dąb, buk, jesion, klon, modrzew, sosna czy świerk. Schody gotowe charakteryzują się modułową, samonośną konstrukcją, zwykle policzkową lub ze stopniami opartymi na belce centralnej.

Jeśli chodzi natomiast o schody drewniane na zamówienie, z pewnością do dużych zalet można zaliczyć ich dowolność formy. To idzie w parze z fantazyjnymi dekoracjami, np. ręcznie kutymi balustradami. Zamiast zwykłego drewna często wybiera się gatunki egzotyczne – merbau, heban, jatobę albo mahoń, które są ładniejsze i bardziej wytrzymałe. Schody na indywidualne zamówienie to także więcej możliwości wyboru materiału, z jakiego wykonane będą biegi. Po prostu udaj się z projektem do sklepu i zorganizuj profesjonalny montaż.

Schody szklane

Tak naprawdę ze szkła zrobione są tylko stopnie (ewentualnie balustrada), natomiast resztę konstrukcji pokrywa stal. Schody szklane znakomicie prezentują się w nowoczesnych, minimalistycznych, nieco surowych wnętrzach. Materiał, z jakiego są wykonane, to przezroczyste lub mleczne szkło hartowane. Kilka warstw łączy się specjalną folią, a powierzchnię maluje warstwą antypoślizgową w celu zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania. Schody szklane powstają na zamówienie, dlatego mogą wyglądać tak, jak pragnie tego ich przyszły właściciel.

Schody spiralne z metalu

Metal to materiał plastyczny, z którego w prosty sposób da się wykonać schody o dowolnej konstrukcji – także tej spiralnej, najczęściej wybieranej przez lokatorów domów jednorodzinnych. Ich zaletą jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni, dlatego doskonale sprawdzą się w miejscach, gdzie jest ona ograniczona. Ze względu na trudność w użytkowaniu, schody metalowe spiralne lepiej montować jako te prowadzące do rzadko odwiedzanych pomieszczeń, np. piwnicy czy na poddasze.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *