Ogród, a także taras czy podjazd to miejsca, po których często poruszają się ludzie, a więc należy postawić na komfort i zapobiec ewentualnym potknięciom. Jak poprawnie wybrać oświetlenie ogrodu?
Na samym początku należy zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo. Przed zakupem lampy przede wszystkim należy dokładnie określić, co ma ona oświetlać. Na przykład lampy montowane przy chodniku lub ścieżce powinny być stosunkowo niskie, ponieważ mają oświetlać wyłącznie drogę. Warto wiedzieć, że każda nierówność terenu powinna być widoczna dla wszystkich osób na terenie posesji, dlatego oświetlenie ogrodu jest szczególnie potrzebne w pobliżu zbiorników wodnych, pojedynczych, większych obiektów, schodów, uskoków terenu itd.
Jednakże niskie słupki nie sprawdzą się w samym ogrodzie, na trawniku. Lepszym rozwiązaniem będzie zakup latarni, która być może da mniejsze natężenie światła w jednym miejscu, ale oświetli większy teren. Dobrze sprawdzą się także lampy montowane w podłożu, czyli na przykład chodniku. Zazwyczaj tego typu produkty występują w postaci sporych, okrągłych obudów z grubym szkłem i mocnymi żarówkami. Dzięki zastosowanej obudowie, po lampie może z powodzeniem przejechać samochód, a i tak się nic nie stanie.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również zamontowanie kinkietów na granicy ogrodu z bryłą budynku (domu, garażu itd.). Dzięki temu nie tylko oświetlenie ogrodu będzie prezentowało się dobrze, ale także uwydatni estetykę samego domu. Kinkiety świetnie się sprawdzają także, kiedy montuje się je w ogrodzeniu i montuje słabe żarówki. Ma to jednak głównie zastosowanie estetyczne.
Nie tylko sam ogród jest ważny. Jak dobrze wybrać oświetlenie tarasu? Tutaj przede wszystkim należy dobrać lampy do estetyki tarasu, jak i budynku, do którego przylega. Dzięki temu ów taras stanie się spoiwem między domem, a ogrodem. Oświetlenie tarasu będzie się świetnie prezentowało, jeżeli np. na każdym słupku podtrzymującym wiatę znajdzie się niewielka żarówka, która będzie oświetlała wyłącznie ów słupek. Dlatego warto np. na większej wysokości zamontować niewielki kinkiet. Natomiast nad miejscem, w którym siedzieć będą ludzie powinna znaleźć się lampa spuszczona nisko nad poziomem stołu, przez co podświetlone zostaną wyłącznie te miejsca, które tego wymagają.
Bardzo ważny jest również typ kupowanej lampy. Najlepszym wyborem będą żarówki LED, ponieważ pobierają one bardzo mało energii elektrycznej, a także cechują się długowiecznością. Co więcej, zastosowanie odpowiedniego sterownika może skutkować na przykład możliwością zmiany koloru podświetlenia. Mało tego, oświetlenie ogrodu nie musi działać cały czas, dlatego idealnym wręcz rozwiązaniem jest zakup sterownika, jakim jest czujnik ruchu. Dzięki temu można liczyć na jeszcze większą oszczędność. Nowoczesne czujniki wykryją także, czy w danym miejscu przemieszcza się zwierzę, czy człowiek. Odpowiedni model sterownika może posiadać również funkcję, która wyłączy zupełnie podświetlenie, kiedy na zewnątrz będzie jasno – przez to lampy nie włączą się niepotrzebnie w dzień. Żarówki montowane na wolnym powietrzu powinny również cechować się odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne – muszą więc spełniać normę IP67.
Sprawdź również oświetlenie schodowe LED z czujnikiem ruchu.