Jakie dekoracje pasują do mebli indyjskich?

Styl kolonialny świadczy o nietuzinkowym guście i wyjątkowym poczuciu smaku, gdyż ze względu na ilość barw oraz motywów można łatwo przesadzić i przytłoczyć wnętrze. Ryzyko jest jednak niewielkie, natomiast styl rodem z dalekich zakątków świata to wciąż wyjątkowo chętnie obierany kierunek aranżacji w wielu domach i mieszkaniach. Nic dziwnego – przepiękne ciepłe barwy działają na wyobraźnię i czynią każde wnętrze bardziej przytulnym; meble wykonane ze smakiem i gustem są jednocześnie wyjątkowo solidne, a dodatki dodają wyjątkowego charakteru.

Meble w stylu kolonialnym
Meble w stylu kolonialnym

Główną cechą wyróżniającą meble indyjskie na tle innych określanych mianem kolonialnych jest niezwykła różnorodność wzornictwa, rozmiarów i rodzajów. Od pojedynczych przedmiotów uatrakcyjniających bardziej klasyczną przestrzeń, przez niezidentyfikowane ozdobne sprzęty, filigranowe szafki i stoliczki, po potężne łoża, komody czy regały – meble indyjskie genialnie sprawdzą się jako całościowa aranżacja wnętrza w stylu kolonialnym. Pozostaje jedynie pytanie, jakie dodatki dobrać, żeby podkreślić ich niezwykłe, jedyne w swoim rodzaju piękno?

Indyjski klimat w mieszkaniu

Styl kolonialny w aranżacji przestrzeni jest bardzo charakterystyczny – idealny dla ludzi z dużą wyobraźnią, ceniących klasyczne wnętrza i tradycyjne rozwiązania. To tendencja, która ukształtowała się w czasach zakładania przez Europejczyków kolonii w krajach Dalekiego Wschodu i Afryce. Meble przywożone z Francji czy Wielkiej Brytanii nie sprawdzały się w tropikalnym klimacie, więc zaczęto tworzyć je z lokalnych materiałów. Styl wiktoriański i regencji plus egzotyczne naleciałości dały początek niezwykle eklektycznemu wzornictwu tamtych czasów. – Istotne było piękno, ale również trwałość wykonania. Z tego względu wiele mebli w tym stylu cechuje wyjątkowo toporna forma, zyskująca lekkości dzięki ażurom, bogatym zdobieniom lub kolorystyce. Zwłaszcza w przypadku aranżacji kolonialnej z udziałem mebli indyjskich można pokusić się o stwierdzenie, że paleta barw zadowoli każdego. Wszelkiego rodzaju odcienie brązów, czerni i bieli oraz bajeczne kolory uzyskuje się dzięki nakładaniu różnych barwników na to samo miejsce – tłumaczy specjalistka sklepu Meble Świata, specjalizującego się m.in. w sprzedaży oryginalnych i pięknych indyjskich mebli.

Dekoracje

Aranżacja pomieszczenia w stylu kolonialnym najczęściej zaczyna się od pamiątek przywiezionych z dalekich podróży. Kwintesencją tego wnętrza jest w końcu klasyka połączona z nutką egzotycznej przygody. Z drugiej strony – dzisiaj, nawet bez ruszania się z domu, można zaopatrzyć się w przepiękne dekoracje i dodatki kolonialne. Powstaje coraz więcej internetowych sklepów specjalizujących się w produktach tego typu. Jak je dobierać, aby podkreślić urok wnętrza, ale nie przesadzić? Generalnie detale, dodatki i elementy dekoracyjne są egzotyczne i pełne uroku – dominują zarówno stonowane, wykonane z kamienia przedmioty, jak i odważne tkaniny z motywami zwierzęcymi.

Meble w stylu kolonialnym
Meble w stylu kolonialnym

Najważniejsze w tym przypadku jest zachowanie równowagi. Niektóre meble indyjskie same w sobie mogą stanowić dekorację i centralny punkt pomieszczenia. Dobieranie do masywnej ramy łóżka w kolorze kobaltowym równie mocnego akcentu w postaci barwnego baldachimu mogłoby wyglądać kiczowato. Więc, o ile nie ma to być zamierzony efekt, warto z niego zrezygnować. Najlepiej dać dodatkom neutralne i spokojne tło w postaci prostszych mebli kolonialnych o bardziej stonowanej kolorystyce. To idealna podstawa dla wyeksponowania luster o bogato zdobionych ramach, tajemniczych figurek sprawiających wrażenie pamiątek z egzotycznych, dalekich podróży, czy akcesoriów, takich jak drewniane przyborniki na biurko, wazony udekorowane kolorowymi kamieniami itd. W aranżacji kolonialnej z naciskiem na styl indyjski szczególnie istotną rolę odgrywają tkaniny. To dywany, materiały dekoracyjne, obicia, maty, obrusy oraz narzuty, które mogą powielać wzory zwierzęcych skór. Stanowią one mocne akcenty, więc należy szczególnie uważać. Można się zdecydować na jeden duży dywan lub egzotyczną, barwną matę powieszoną na ścianie jak obraz lub kilka mniejszych poduszek na kanapie lub łóżku. Istnieje tu nieograniczony wybór deseni i kolorystyki: żółcienie, czerwienie, oranże, brązy, beże, czerń i biel. Inne dodatki pasujące do indyjskich mebli to m.in. wyroby z drewna, kamienia, plecionki czy skóry, pozostawione w naturalnej postaci lub barwione.

- Wprawdzie piękne i gustowne meble są istotnym, praktycznym i estetycznym elementem wnętrza, ale bez odpowiednich dodatków nie ma mowy o uzyskaniu jedynego w swoim rodzaju klimatu rodem z Indii. Drewniane figurki ludzi, zwierząt i ptaków oraz wszelkiego rodzaju posążki czy myśliwskie trofea, dywany, pledy i poduszki dają ogromne możliwości kreowania niezwykłego klimatu w przestrzeni wnętrza. Zadbanie o dekoracje to ostatni, ale bardzo ważny etap nadający finalny charakter pomieszczeniom – podsumowuje specjalistka sklepu Meble Świata

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *