Jak zaaranżować wystrój małej łazienki?

Małe powierzchnie mieszkań to już właściwie standard naszych czasów. Głównie z tego powodu w ostatnich latach projektanci wnętrz, mebli i sprzętu koncentrują się przede wszystkim na sprytnych rozwiązaniach umożliwiających komfortowe mieszkanie nawet na pozornie niewielkim metrażu. Mała łazienka? To już nie problem. Odpowiednio zaaranżowana pozwoli cieszyć się luksusem posiadania wymarzonej wanny, a przy tym zmieści umywalkę, pralkę, toaletę oraz przestrzeń dla przechowywania np. brudnej odzieży. A to wszystko w oparciu o najwyższej klasy estetyczne wzornictwo.

Dobry projekt kluczową kwestią

Łazienka w mieszkaniu to zazwyczaj najmniejsze pomieszczenie. Ale przy tych niewielkich rozmiarach musi zmieścić prysznic, sedes, umywalkę, pralkę, szafki na kosmetyki i ręczniki. A metraż wciąż pozostaje niewielki. Od czego zacząć aranżację łazienki, by była funkcjonalna, a jednocześnie ładna? Jak pozbawić wnętrze wrażenia bałaganu, wciśnięcia wszystkich potrzebnych przedmiotów, urządzeń i armatury na siłę? Cóż, w tej kwestii najbardziej istotny okazuje się sam etap planowania. – Łazienka jest specyficznym pomieszczeniem w mieszkaniu – mała przestrzeń spełniająca wiele zadań. To wymaga dobrze przemyślanego projektu. Warto również poświęcić chwilę czasu na przeszukanie ofert dobrych producentów sprzętu i armatury łazienkowej. Wiele z nich tworzy produkty właśnie z myślą o małych łazienkach – przekonuje specjalista firmy Domeko.

Projekt małej łazienki
Projekt małej łazienki

Cennamoże się okazać umiejętność kreatywnego podejścia do tematu. Zamontowana szyba z matowego szkła może spełniać jednocześnie rolę drzwi od kabiny prysznicowej oraz miejsca, za którym można ukryć kosz na pranie, mokre ręczniki itd. Odpowiednio zaprojektowany system półek lub szafek doskonale zaangażuje wolne miejsce na ścianie (bardzo często w ogóle w łazienkach niezagospodarowane), a to z kolei zniweluje problem przechowywania kosmetyków, przyborów toaletowych i ręczników.

Rynek sprzyja małym łazienkom

Jak wspomniano wcześniej, producenci coraz chętniej wzbogacają swoją ofertę o sprytne rozwiązania specjalnie dla małych przestrzeni. Doskonały przykład stanowią koncepty Ravak. Pierwszy z nich, BEHAPPY, składa się z asymetrycznej wanny w wyjątkowo przystępnych wymiarach 170/160/150 x 75 cm. Uzupełnia ją zagłówek oraz parawan nawannowy czyniące każdą kąpiel i prysznic wygodnymi, niwelując przy tym ryzyko zachlapania łazienki. Ponadto asymetryczny kształt daje możliwość umieszczenia nad wanną umywalki. Drugi dobry przykład to linia AVOCADO, czyli narożna wanna asymetryczna o wymiarach 160/150 x 75 cm oraz inne współgrające z nią elementy łazienki. Wyposażenie tworzy jedną, piękną, a jednocześnie wygodną w codziennym użytkowaniu i funkcjonalną całość.

Biało-szara, mała łazienka
Biało-szara, mała łazienka

To tylko dwa z gotowych rozwiązań rozsądnego planowania łazienki. U samego dystrybutora produktów Ravak można znaleźć wiele inspirujących pomysłów lub ciekawych rozwiązań oraz skorzystać z usługi stworzenia profesjonalnej aranżacji łazienki.

O czym pamiętać?

Za przestrzeń w łazience odpowiada wiele rzeczy. Poza gotowymi konceptami armatury warto rozejrzeć się za pralką o mniejszych rozmiarach. Lepszym rozwiązaniem na małych powierzchniach może się okazać sedes podwieszany. Tradycyjny grzejnik żeberkowy lepiej zastąpić nowoczesnym drabinkowym lub suszarką spełniającą funkcję grzewczą oraz doskonałe miejsce na suszenie mokrych ręczników czy lżejszej garderoby.

Mała, szara łazienka
Mała, szara łazienka

Ostatecznego charakteru łazience nadadzą dekoracje. Praktyczne lustro zwiększy wrażenie przestrzenności. Piękne butelki z brązowego szkła okażą się świetnym sposobem dla przechowywania mydła w płynie, płynów lub soli do kąpieli. Fajny pomysł stanowi powieszenie jednego lub kilku obrazów. Warto je jednak odpowiednio zabezpieczyć przed działaniem wilgoci.

- Mała, ale funkcjonalna i piękna łazienka to kwestia odpowiedniego planu, zastosowania sprytnych rozwiązań i skorzystania z ofert specjalnie dedykowanych małym przestrzeniom. Jej aranżacji trzeba poświęcić trochę czasu, ale później można się tylko cieszyć estetycznym, a przy tym komfortowym wnętrzem – podsumowuje specjalista Domeko.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *