Jak wybrać posadzkę w garażu?

Kiedy podejmujesz decyzję o zakupie garażu, pozostaje wybór jego posadzki. Nie jest to proste, gdyż musi ona spełnić wiele oczekiwań. Przede wszystkim powinna być łatwa w utrzymaniu, zbytnio nie pylić i jednocześnie zachowywać odporność zarówno na zarysowania i otarcia, jak i na duże obciążenie. Oto kilka opcji jakie warto rozważyć.

Beton

To najprostsza, ale i zdobywająca coraz większą popularność posadzka. Wylewkę maszynową umieszczamy bezpośrednio na gruncie, na wierzchu zaś wylewkę betonową, co oznacza łatwość i precyzję wykonania. Warto ją odpowiednio zimpregnować preparatem dedykowanym powierzchniom betonowym, dzięki czemu będzie trwalsza i mniej będzie się brudziła. Taka posadzka gwarantuje nam praktyczność i łatwość w codziennym użytkowaniu.

Wytrzymała i równa jest także posadzka powstała z masy cementowej. Wyjątkową wytrzymałością na ściskanie i ścieranie odznacza się zwłaszcza ta samopoziomująca. Pamiętajmy jednak, że nie nadaje się ona do pomieszczeń, w których planujemy spadek.

Posadzka przemysłowa

Jak sama nazwa wskazuje, posadzka przemysłowa dedykowana jest przestrzeniom przemysłowym, czyli takim, w których panują ekstremalne warunki. Odznacza się ona ponadstandardową jakością i trwałością, gdyż musi sprostać wyjątkowym obciążeniom, uszkodzeniom mechanicznym, a często także być odporna na działanie środków chemicznych. Przy tym wszystkim posadzka ta jest dość łatwa do utrzymania w czystości. Standard jej wykończenia jest bardzo różny, w zależności od potrzeb mamy do wyboru: matową, połyskującą, z nawierzchnią antypoślizgową bądź ozdobną. Dodatkowym walorem jest możliwość zainstalowania ogrzewania podłogowego. W ten sposób zyskujemy zabezpieczenie na wypadek ekstremalnie niskich temperatur. Możemy więc być pewni, że taka posadzka do garażu sprosta nawet najbardziej wymagającym oczekiwaniom.

Płytki

Kolejnym prostym rozwiązaniem jest położenie płytek ceramicznych na wysuszoną wylewkę maszynową. Decydując się na nie, wybierzmy te o szorstkiej powierzchni – zadziałają jak powłoka antypoślizgowa. Posadzka z płytek ceramicznych nie sprawia problemu w czyszczeniu, nie nasiąka i jest wytrzymała na uszkodzenia.

Posadzka malowana

Innym sprytnym rozwiązaniem jest posadzka malowana – wystarczy na beton położyć specjalną farbę do betonu, najczęściej epoksydową lub akrylową, aby zyskać świeży, ładny wygląd posadzki. Dodatkowo zmniejszamy jej nasiąkliwość. Jeśli beton jest już stary lub jego powierzchnia jest nierówna, trzeba wcześniej zadbać o wyrównanie, np. wylewką samopoziomującą.

Posadzka żywiczna

Doskonałą alternatywą dla powyższych jest posadzka żywiczna (epoksydowa, poliuretanowa i winyloestrowa). Jest sprzedawana w wielu wariantach kolorystycznych, a oprócz tego można ją też wykończyć w sposób dekoracyjny, świeżą warstwę żywicy lub farby posypując kolorowym piaskiem kwarcowym lub chipsami – dekoracyjnymi płatkami. Dużym plusem tej posadzki jest możliwość jej zamontowania na powierzchniach ze spadkiem, dzięki specyficznemu nanoszeniu pędzlem.

Bez względu na to, na jaką posadzkę do garażu się zdecydujemy, pamiętajmy o tym, żeby każdorazowo zadbać o odpowiednią jakość materiałów – to właśnie one gwarantują nam trwałość i dobry wygląd naszej posadzki.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *