Jak wybrać odpowiednią fototapetę na ścianę?

Wraz z rozwojem technik drukarskich i fotograficznych już jakiś czas temu powróciła moda na fototapety na ścianę. Jeżeli się taką tapetę trafnie dobierze, można znacząco wzbogacić wystrój swojego mieszkania. Każdy kij ma jednak dwa końce: aranżacyjna pomyłka będzie estetycznie bardzo kosztowna. Dlatego zanim wybierzemy fototapetę do naszego mieszkania, musimy dobrze zastanowić się, gdzie dokładnie chcemy ją umieścić, co ma przedstawiać zdjęcie i z jakiego materiału powinna być wykonana.

Przede wszystkim fototapety zdobią ściany pod warunkiem, że są stosowane z umiarem. Specjaliści od dekoracji wnętrz na ogół trzymają się zasady, zgodnie z którą nie należy pokrywać fototapetą więcej niż jednej ściany w danym pomieszczeniu i więcej niż dwóch ścian w mieszkaniu. Powód jest prosty: zbyt duża ilość fototapet zamieni nasze mieszkanie w salon fotograficzny, co jest niewskazane zarówno z przyczyn estetycznych, jak i czysto praktycznych. Z tego samego powodu już na wstępie powinniśmy zrezygnować z fototapet o bardzo jaskrawych kolorach: jest tylko kwestią czasu, kiedy zaczną one drażnić domowników.

Błękitna fototapeta w łazience
Fototapeta w łazience

W związku z powyższym powinniśmy wybrać jedno lub dwa miejsca w domu, w których fototapeta będzie się najlepiej prezentować. Naklejenie fototapety na ścianę powinno wynikać z naszego ogólnego pomysłu na styl całego mieszkania i w ten lub inny sposób poprawiać wizerunek konkretnego pomieszczenia. Na przykład w mieszkaniu utrzymanym w minimalistycznej aranżacji dobrze sprawdzą się fototapety przedstawiające abstrakcyjne treści. Kolorystyka fototapety musi współgrać z kolorami dominującymi w całym mieszkaniu, przy czym małym i słabo oświetlonym pokojom dobrze przysłużą się te pokryte jaśniejszymi barwami. Tematyka fototapety powinna korespondować ze specyfiką pomieszczenia, w którym chcemy ją umieścić. Jeżeli na przykład chcemy mieć fototapetę w kuchni, a jest ona urządzona w stylu tradycyjnym lub rustykalnym, to powinniśmy zwrócić uwagę na zdjęcia przedstawiające motywy wiejskie i naturalne. W tego rodzaju aranżacjach szczególnie dobrze prezentują się reprodukcje w odcieniu sepii.

Możliwością wartą rozważenia jest wykonanie fototapety na zamówienie w oparciu o prywatne zdjęcia domowników. Muszą to jednak być zdjęcia bardzo dobrej jakości, ponieważ wielkie piksele nie prezentują się na ścianie zbyt dobrze. Firmy zajmujące się fototapetami na ogół mają profesjonalną obróbkę takich zdjęć w swojej ofercie.

Fototapeta w pokoju - las
Fototapeta w pokoju

Dostępne w sklepach fototapety ścienne są bardzo zróżnicowane z uwagi na materiał. Może to być papier, winyl, włókno szklane, tkanina poliestrowa bądź tekstylia. Każdy z wymienionych materiałów ma swoje wady i zalety, a wybór jednego z nich powinien być uzależniony od specyfiki pomieszczenia, w którym fototapetę chcemy umieścić. Najpopularniejsze i zarazem najtańsze są tapety wykonane z papieru wzmacnianego specjalnym laminatem. Możemy je z powodzeniem stosować w przedsionkach, salonach, sypialniach oraz pokojach dziecięcych. Są one dość wytrzymałe, a do ich czyszczenia można wykorzystywać nawet chemiczne środki czystości. Fototapety na ścianę wykonane z włókna szklanego i winylu wyróżniają się wodoodpornością, w związku z czym są często wybierane do kuchni. Specjaliści zwracają jednak uwagę, że tego typu materiały nie pozwalają na pokrycie ściany w całości, ponieważ w takim wypadku nie mogłaby ona „oddychać”. Jeśli zdecydujemy się na winyl, warto dopłacić za dodatkowy podkład fizelinowy, który pozwoli skutecznie ukryć nierówności i niedoskonałości oklejanej ściany. Wreszcie tanie i łatwe w montażu tapety foliowe najlepiej nadają się do pokoju dziecięcego, w którym prawdopodobieństwo uszkodzenia tapety oraz jej szybkiej wymiany jest największe. Wartą uwagi nowością są fototapety wykonane z płótna naturalnego (tzw. canvas). Przypominają one obrazy malowane farbami olejnymi.

Fototapeta w kuchni - owoce
Fototapeta w kuchni

Fototapety na ścianę to duża szansa na nadanie mieszkaniu unikalnego charakteru. Ich ceny nie są wysokie, a możliwości dekoracyjne – ogromne. Jeżeli będą się Państwo kierować wymienionymi powyżej wskazówkami, końcowy efekt z pewnością przyniesie Wam wiele radości.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *