Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie wyposażone w system filtracyjny, umożliwiający usunięcie składników smogu, alergenów i lotnych związków organicznych. Jego skuteczność uzależniona jest od kilku czynników, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru oczyszczacza.

Analiza elementów systemu filtracyjnego

Nowoczesne modele oczyszczaczy zazwyczaj wyposażone są w kilka filtrów. Takie urządzenia zapewniają bardzo dobrą jakość powietrza, ponieważ każdy typ filtra wyłapuje inny rodzaj zanieczyszczeń. W rankingu oczyszczaczy powietrza dominują urządzenia wyposażone w:

 • Filtr HEPA – usuwający między innymi najgroźniejsze składniki smogu, czyli pyły zawieszone PM2,5 i PM10. Wykorzystywane obecnie filtry pochłaniają 99,97% cząsteczek o wielkości powyżej 0,3 µ i 95% cząsteczek, których wielkość wynosi od  0,3 do 0,1 µ. Poszczególne filtry HEPA przyporządkowane zostały do klas E10, E11, E12, H13, H14, które wskazują na dokładną skuteczność filtracji. Im wyższa klasa, tym więcej zanieczyszczeń może wychwycić filtr HEPA.
 • Filtr węglowy – eliminujący dym, środki chemiczne brzydkie zapachy i niektóre gazy.
 • Filtr wstępny – jego zadaniem jest wychwytywanie większych zanieczyszczeń, takich jak włosy, sierść czy kurz, dzięki czemu nie ograniczają one przepływu powietrza.

Czasami te trzy filtry są zintegrowane w jeden. Takie rozwiązanie zastosowała m.in. Biedronka w oczyszczaczu Hoffen.


Filtr HEPA

Niektóre oczyszczacze wykorzystują również:

 • Filtr jonowy – zabijający bakterie, wirusy i dym papierosowy. Jego działania opiera się na emisji jonów ujemnych, które przyciągają mikroskopijne cząsteczki zanieczyszczeń, naładowane dodatnio. Jonizator nie może konkurować z wyżej wymienionymi filtrami, ponieważ wykazuje niższą skuteczność w eliminacji kurzu i pyłków, a także nie usuwa z powietrza składników smogu. Świetną serię oczyszczaczy powietrza z filtrem jonowym posiada Sharp. Przykładem może być Sharp KC-A50EUW.
 • Filtry UV (fotokatalityczny) – usuwa bakterie, pleśń, wirusy i drożdże poprzez wytwarzanie światła ultrafioletowego o odpowiednim ładunku elektromagnetycznym. Nie pochłania on kurzu, znacznej części alergenów, gazu i dymu papierosowego. Lampę UV posiada m.in. oczyszczacz powietrza Webber AP8400.
 • Filtr wodny – wykazuje wysoką skuteczność w zwalczaniu kurzu, sierści, pyłków i innych większych zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia te zostają osadzone w wodzie wypełniającej komorę, do której trafia powietrze zassane przez oczyszczacz. Dobrym przykładem oczyszczacza z filtrem wodnym jest Venta LW 25.

Wybór najważniejszych funkcji urządzenia

Niektóre modele oczyszczaczy wyposażone są w liczne funkcje, ale można wskazać wśród nich takie, które powinno posiadać każde urządzenie:

 • Czujniki jakości powietrza – to właśnie na ich podstawie możliwe jest samodzielne ustawienie odpowiedniej intensywności oczyszczania. Takie wskaźniki ma większość oferowanych urządzeń, dzięki czemu nie jest konieczny zakup dodatkowego urządzenia pomiarowego.
 • Tryb automatyczny – sprawia, że urządzenie samo ustawia właściwe tempo filtracji w oparciu o informacje pochodzące z czujników jakości powietrza.
 • Timer – czyli funkcja automatycznego wyłączania oczyszczacza po upływie wyznaczonego czasu pracy.
 • Nawilżanie powietrza – przekształca oczyszczacz w urządzenie wielofunkcyjne, umożliwiając jednoczesne oczyszczanie i nawilżanie powietrza. Dobry nawilżacz powinien posiadać zabezpieczenie przed nadmiernym zawilgoceniem, dlatego cenioną technologią jest ewaporacyjne nawilżanie powietrza. W utrzymaniu prawidłowego poziomu nawilżenia pomoże również higrostat.

Ocena parametrów technicznych

Specyfika techniczna dostarcza wiedzy o wygodzie użytkowania urządzenia i kosztach jego eksploatacji, a także wskazuje czy oczyszczacz powietrza jest dobrze dopasowany do miejsca, w którym będzie wykorzystywany. Najważniejsze parametry to:

 • Sposób sterowania – w sprzedaży dostępne są urządzenia, którymi można sterować wyłącznie za pomocą panelu umieszczonego na obudowie, a także modele pozwalające na zdalne sterowanie pilotem lub wykorzystujące funkcję SMART. Największy komfort zapewniają te ostatnie, ponieważ po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji możliwe jest włączanie, wyłączanie i zmiana parametrów oczyszczania nawet poza domem.
 • Poziom hałasu – oczyszczacz nie powinien działać głośniej niż lodówka, która zazwyczaj generuje hałas nieprzekraczający 40 dB. W przypadku oczyszczaczy, które nie zostały wyposażone w tryb nocny, szczególnie ważna jest głośność najniższego stopnia filtracji, która decyduje o tym, czy urządzenie będzie można wykorzystywać podczas snu.
 • Maksymalna powierzchnia, którą może oczyścić urządzenie oraz przepływ powietrza – są to parametry, które wskazują czy oczyszczacz jest dobrze dopasowany do miejsca użytkowania. Rekomendowana powierzchnia może być określona w m2 lub m3. Przepływ powietrza oznaczany jest przez niektórych producentów skrótem CADR (Clean Air Delivery Rate) i informuje o tym, jaką ilość powietrza oczyszczacz może przefiltrować w ciągu jednej godziny. Wartość ta pozwala na obliczenie liczby godzinnych cykli pracy, a więc pokazuje, ile razy powietrze w pomieszczeniu może być przefiltrowane w ciągu jednej godziny. Wystarczy bowiem podzielić przepływ powietrza przez maksymalną powierzchnię wyrażoną w m3. Najlepsze modele są w stanie przefiltrować powietrze przynajmniej czterokrotnie w ciągu jednej godziny.
 • Żywotność filtrów – przekłada się na koszty eksploatacji urządzenia. Producenci informują o żywotności poszczególnych filtrów, ale należy traktować te dane jako wartość orientacyjną, ponieważ ich rzeczywista wytrzymałość uzależniona jest od jakości powietrza w miejscu użytkowania oczyszczacza.

Podsumowanie

Zakup idealnego oczyszczacza powietrza to trudne zadanie, ze względu na dostępność licznych modeli, różniących się między sobą pod względem posiadanych filtrów, funkcji i parametrów technicznych, a także cen. Należy pamiętać o tym, że najważniejszym elementem urządzenia jest system filtracyjny i to on powinien być głównym czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego modelu. Niezbędne jest również wzięcie pod uwagę specyfiki miejsca, w którym wykorzystywany będzie oczyszczacz powietrza, a zwłaszcza jego wielkości.

2 - Kometarzy
 1. Marian 31 stycznia 2018 Odpowiedz
  • Bartek 31 stycznia 2018 Odpowiedz

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *