Jak wybrać domofon?

Domofon to główna bariera chroniąca nasz dom przed natrętami, roznosicielami reklam, osobami chcącymi siedzieć na klatkach schodowych i kradzieżami. Wybór domofonu odpowiedniego dla naszych potrzeb ma kluczowe znaczenie nie tylko dla komfortu mieszkania, ale też bezpieczeństwa.

Rodzaje domofonów

Najbardziej popularne domofony to:

  • cyfrowe,
  • analogowe,
  • hybrydy – połączenie dwóch poprzednich rozwiązań,
  • wideofony.

Działanie domofonów cyfrowych jest oparte na centrali cyfrowej z dekoderami. Na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie do wersji analogowej, ponieważ przy bramie znajduje się kaseta z nazwiskami i przyciskami. Jest także wyposażona w mikrofon i głośnik. By wejść do środka nie musimy wyciągać klucza, wystarczy wpisać kod dostępu.

Ten typ domofonu można połączyć z systemem ochrony, dzięki czemu można poczuć się jeszcze bezpieczniej. To bardzo popularne rozwiązanie w blokach, gdzie jest wiele mieszkań i nie ma sensu montować listy z nazwiskami. W tym rozwiązaniu można także regulować długość sygnału dzwonka, rozmowy i otwarcia zamka. Można znaleźć domofony bezsłuchawkowe i bezprzewodowe.

Domofony analogowe to starsze rozwiązanie, ale nie pozbawione zalet. Na zewnątrz budynku montuje się kasetę bramową, która musi zostać połączona z unifonem – słuchawką instalowaną w środku z przyciskiem do otwierania drzwi, za pomocą kabla. Tego rodzaju instalację warto zaplanować już na etapie budowy, tak by nie musieć zaczynać remontu jeszcze raz.

To rozwiązanie doskonale sprawdza się w domach jednorodzinnych. Warto także wybrać opcję, którą można będzie rozwijać jeżeli będziemy chcieli dodać słuchawkę w innej części domu.

Istnieją także rozwiązania hybrydowe, łączące zalety domofonów analogowych z cyfrowymi. Składają się za analogowego unifonu i cyfrowej kasety bramowej. Dzięki temu można otworzyć bramę lub drzwi wejściowe za pomocą kodu i pilota lub karty zbliżanej do czujnika przy domofonie.

Videofon

Ostatnią kategorią są coraz popularniejsze wideofony, które poza głośnikiem i mikrofonem są wyposażone w ekran w środku i kamerę na zewnątrz. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest możliwość nagrania tego, kto dzwonił do bramy, gdy nikogo nie było w domu – łączy więc domofon z zaletami monitoringu. Kamera zostaje uruchomiona z chwilą włączenia przycisku na bramofonie. Nagranie można odtworzyć razem z godziną i datą wizyty. To dobre rozwiązanie dla osób często przebywających poza domem, które chciałby wiedzieć, kto próbował je odwiedzić. Najnowsze modele wideofonów mają kolorowe kamery i ciekłokrystaliczne ekrany.

Istnieją rozwiązania pozwalające na włączenie kamery w dowolnym momencie i monitoring otoczenia. A powstały w ten sposób zapis można przenieść do komputera za pomocą karty pamięci.

Wybierając domofon należy wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne, na które ma być odporny. W sklepach internetowych jak satsklep.pl można znaleźć modele do montażu natynkowego i podtynkowego. Bardzo ważną kwestią jest sposób zasilania, który najlepiej wybrać już na etapie planowania instalacji.

Standardowy kąt widzenia kamery to 80 stopni, dlatego jeśli zależy nam na na szerszym polu obserwacji może być konieczne zainstalowanie dodatkowej kamery. Inną kwestią decydującą o funkcjonalności wideofonu jest światło. Jeżeli osoba stojąca przed kamerą nie będzie odpowiednio oświetlona to i tak nie będzie można jej rozpoznać, dlatego w miejscach znajdujących się w cieniu można zainstalować źródło światła uruchamiające się wraz z naciśnięciem dzwonka.

Domofon dobrany do potrzeb nie tylko daje komfort związany z łatwym dostępem dla domowników, lecz też poczucie bezpieczeństwa w sklepach, takich jak satsklep.pl znajdziemy wiele rozwiązań, które wymiernie mogą podnieść bezpieczeństwo domu lub mieszkania.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *