Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Jasne drewno, proste formy, przyjazne kolory to cechy, które sprawiają, że mieszkanie w stylu skandynawskim jest rozpoznawalne na pierwszy rzut oka. Te funkcjonalne mieszkania cieszą się w Polsce dużą popularnością. Jeśli marzycie o wnętrzu w stylu skandynawskim, podpowiemy, jak je zaaranżować.Mieszkanie w stylu skandynawskim jest ponadczasowe. Na naszych z reguły małych powierzchniach sprawdza się jego użytkowość a kolorystyka dobrze współgra z naszym klimatem i światłem.

Styl skandynawski - kuchnia
Kuchnia w stylu skandynawskim

Nic więc nic dziwnego, że ten styl tak upodobali sobie Polacy. Wszystkie rozwiązania świadczą o tym, że to mieszkanie ma służyć właścicielowi i ma on się w nim dobrze czuć. „W mieszkaniu w stylu skandynawskim próżno szukać skomplikowanych zdobień, modnych ekstrawagancji, czy epatowania bogactwem. Poszczególne elementy wystroju łatwo komponują się ze sobą. Design jest prosty i przejrzysty. Jest to wzornictwo dostępne dla każdego, stawiające na wygodę i przyjazne dzieciom” – mówi Agata Chomiuk ze sklepu z dekoracjami wnętrz – luluhome.pl.

Dobór Materiałów

Styl skandynawski - salon
Salon w stylu skandynawskim

Styl skandynawski jest bliski naturze. W pomieszczeniach w stylu skandynawskim można znaleźć sporo jasnego drewna. Z reguły jest to buk, brzoza, sosna, dąb, modrzew. Dają przytulne ciepło i świeżość. W stylu skandynawskim wykorzystuje się również  wiele innych naturalnych materiałów: wełny, lnu, bawełny, skóry, które często są wykańczane ręcznie. Lubiane jest też szkło i porcelana. Wbrew pozorom nie są to wnętrza surowe i ascetyczne. Naturalne materiały, ciepła kolorystyka wnoszą do nich przytulność i miękkość.

Kolory i wzory

Zimy w Skandynawii są długie i mroźne. Szybko zapadający zmierzch rozjaśniają więc kolory. Ściany często malowane są na biel lub pastele. Charakterystyczne dla duńskich, czy szwedzkich mieszkań są też przeszklenia, które pozwalają maksymalnie doświetlić wnętrze oraz kilka źródeł światła. Oprócz głównego, górnego światła, wykorzystuje się lampy stojące, kinkiety, podwieszane pojedyncze punkty świetlne. Próżno szukać tu firanek, czy ciężkich, ciemnych drapowanych zasłon.

Styl skandynawski - jadalnia
Jadalnia w stylu skandynawskim

Szarości, błękity, różne odcienie beżu dominują również przy wyborze mebli, foteli, kanap. Takie wnętrze jest spójne i spokojne.  Bardziej zdecydowane barwy pojawiają się przy wyborze dodatków: dywanu, narzut na łóżko, ciepłych koców, czy przytulnych poduszek. Pojawia się tu czerń, nasycona czerwień, różne odcienie morskiego, granat. Często wykorzystywane są tekstylia we wzory. Nawiązują się do lubianej przez Skandynawów natury eksponując motywy drzew, zwierząt, kwiatów. Obrazy w rustykalnych ramach, małe kolorowe dywaniki, drewniane misy, świeczniki, figurki to typowe ozdoby skandynawskich domów.

Do tego stylu pasują również drewniane podłogi, często przecierane lub bielone, by uzyskać efekt wiejskich ługowanych desek. Efekt przytulności można dodatkowo podkreślić delikatnymi tapetami na ścianach, lub drewnianą boazerią.

Styl skandynawski - sypialnia
Sypialnia w stylu skandynawskim

Skandynawski styl na dobre zadomowił się nad Wisłą i nic nie wskazuje na to, by miało się to w najbliższym czasie zmienić. Od Skandynawów możemy się uczyć nie tylko efektywnego wykorzystania przestrzeni, ale również przyjaznego stosunku do środowiska naturalnego. Ich mieszkania to żywy dowód na to, że przyjazny naturze „slow design” jest praktyczny i trafia w gust każdego, kto ceni uniwersalne i harmonijne wnętrza.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *