Jak urządzić mały pokój? Te porady Ci się przydadzą!

Podobno małe jest piękne, ale ta zasada nie zawsze sprawdza się w przypadku aranżacji wnętrz. Dysponując bardzo ograniczoną powierzchnią trudno jest pogodzić sprzeczne interesy, czyli wygodę, funkcjonalność i do tego efektowny wystrój. Jednak przy odrobinie kreatywności i stosowania się do podstawowych zasad, można sobie z tym poradzić. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak urządzić mały pokój, nie wydając przy tym majątku.

Porządek przede wszystkim

Z małym pokojem jest jeden zasadniczy problem: niewielka przestrzeń bardzo ogranicza możliwości jej funkcjonalnego wypełnienia. To trochę tak, jak z bagażnikiem w miejskim samochodzie. Można się do niego zapakować nawet na dłuższe wakacje, ale wymaga to dobrego planowania i odrobiny inwencji.

Aby dobrze urządzić mały pokój trzeba utrzymać w nim porządek i nie chodzi tylko o częste sprzątanie. Wszystko zaczyna się już na etapie umeblowania i dobrania dodatków. Mała powierzchnia zastawiona wielkim narożnikiem, fotelem i pojemną szafą trzydrzwiową zawsze będzie się wydawać zagracona. Dlatego wyposażenie warto ograniczyć do niezbędnego minimum.

Bez miszmaszu

Na małej powierzchni nie może panować stylistyczny chaos. Bardzo ważne jest, aby w pokoju dominował jeden styl – nowoczesny, skandynawski, hygge, eko, boho itd. Łączenie różnych motywów w niewielkim pokoju praktycznie nigdy się nie udaje, w efekcie czego przestrzeń wydaje się być nieuporządkowana i zaprojektowana w sposób przypadkowy.

Jeśli potrzebujesz diametralnej zmiany i planujesz przeprowadzić remont pokoju, jest to znakomity moment, aby zorganizować wystrój od A do Z, zgodnie z konkretną myślą przewodnią. Usuń wszystkie przedmioty z pomieszczenia, te które Ci się nie podobają sprzedaj lub oddaj potrzebującym.

Praktyczne rozwiązania

Na małej powierzchni nie można sobie pozwolić na ustawienie ogromnych mebli, bo nie jest to ani funkcjonalne, ani estetyczne. Zamiast dużego narożnika wybierz więc mniejszą sofę, ewentualnie z funkcją spania, dzięki czemu pokój w nocy będzie mógł pełnić rolę sypialni. Znacznie praktyczniejsze od foteli będą też pufy, które są bardzo modne i można je dość łatwo schować np. za sofą. W dodatku otwierane pufy to dodatkowe schowki – nieocenione w małym pokoju.

Jeśli życie zmusza Cię do przechowywania wielu rzeczy w małym pokoju, rozważ wykorzystanie powierzchni pod sufitem. Dobrym pomysłem może być wykonanie zabudowy w typie modnych niegdyś pawlaczy. Utalentowany stolarz na pewno zaproponuje coś nowoczesnego i gustownego zarazem, a Ty zyskasz wolną przestrzeń na podłodze.

Warto zapamiętać:
W małym pokoju nie wolno przysłaniać naturalnego światła wpadającego przez okno, bo wówczas pomieszczenie będzie wydawać się jeszcze mniejsze. Zrezygnuj z ciężkich firan i zasłon, nie ustawiaj też masywnej szafy blisko okna.

Jak urządzić mały pokój, aby wydawał się większy?

Jest wiele trików pozwalających na optyczne powiększenie niewielkiej przestrzeni. Zacznij od podstaw, czyli wyboru odpowiedniego koloru ścian. Jasne barwy są tym, na co zdecydowanie warto postawić. Dotyczy to nie tylko farby ściennej, ale także mebli i dodatków. Pomyśl o beżu, brudnej bieli, ewentualnie pastelach.

Meble do małego pomieszczenia powinny być lekkie. Tutaj sprytnym trikiem jest wybranie niskich mebli na wysokich nóżkach. Ułatwi Ci to także sprzątanie.

Bardzo dobrym sposobem na optyczne powiększenie pokoju jest powieszenie lustra na jednej ze ścian, najlepiej o dużej tafli i wąskiej ramie. Jeśli jednak z jakichś powodów nie chcesz się na to zdecydować, to mamy inną, jeszcze lepszą propozycję. Pomyśl o fototapecie.

Może ona przedstawiać dowolny motyw, a w małym pokoju świetnie będą wyglądać obrazy 3D, które wprowadzą do wnętrza wrażenie przestronności. Taką fototapetę najlepiej przyklej na ścianie vis-a-vis drzwi. Jeżeli chodzi o dostępność, dowolną fototapetę można zamówić w sklep online z fototapetami.

Urządzenie małego pokoju wymaga zastanowienia się, szczegółowego planowania i zastosowania kilku trików, ale efekt jest tego wart. Pamiętaj o utrzymywaniu porządku w pomieszczeniu i zachowaniu jednolitego stylu. Powodzenia!

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *