Jak urządzić małą sypialnię?

Przesypiamy jedną trzecią naszego życia, dlatego niezwykle ważnym jest by zapewnić sobie zdrowy i smaczny sen w komfortowych warunkach. Odpowiednie do tego zadania pomieszczenie powinno zapewniać nam wyciszenie i spokój. Aranżacja sypialni w sposób wygodny oraz funkcjonalny jest nie lada wyzwaniem, zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy do dyspozycji małą przestrzeń. Jak ustawić łóżko, komodę czy zawiesić półkę, by było modnie i wygodnie?

Jak urządzić małą sypialnię?

Małe pomieszczenie wymusza na nas dokładne zaplanowanie dostępnej przestrzeni i uniknięcie wrażenia chaosu oraz bałaganu. Pomysłów na “zaoszczędzenie” miejsca może być wiele – mieszkania w kamienicach zostawiają opcję dobudowania antresoli, mieszkania w blokach dają możliwość połączenia funkcjonalności garderoby z komfortem sypialni. Zabudowanie sypialni szafami i szafkami znacznie ułatwia organizację przestrzeni oraz zapewnia wrażenie porządku.

Łóżko – najważniejszy mebel

Najważniejszym meblem w sypialni jest oczywiście łóżko i to ono jako pierwsze przyciąga wzrok. W małym pomieszczeniu idealnie sprawdzą się łóżka oraz meble o lekkiej konstrukcji, bez wyrazistych wzorów i dużych zdobień. Im więcej mebli mobilnych, wsuwanych szafek i np. składanych stolików tym więcej przestrzeni zaoszczędzimy.

Mała sypialnia, łóżko na środku

Łóżko możemy ustawić w różnej konfiguracji – klasycznie – zapewniając dostęp do niego z obydwu stron (co jest możliwe przy ścianie długości co najmniej 2,5 m). Opcja ta zapewnia ład i porządek w aranżacji wnętrza, a równocześnie komfort dla użytkowników pomieszczenia.

Mała sypialnia, łóżko przy ścianie

Gdy ustawimy łóżko bokiem do ściany, zyskujemy wtedy sporo miejsca, ale tracimy komfort użytkowania – osoba śpiąca od ściany może odczuwać dyskomfort wstając i kładąc się spać. Wyklucza to również postawienie dwóch szafek nocnych.

Zabudowując przestrzeń nad wezgłowiem łóżka otrzymujemy przestrzeń do przechowywania, możemy ustawić wysokie szafy po bokach łóżka, a nad łóżkiem szafki i pawlacze. Można zaplanować w nich niewielkie wnęki, które będą idealnym substytutem stolików nocnych.

W kawalerkach bądź mieszkaniach dwu- albo trzypokojowych zajmowanych przez większe rodziny koniecznością jest zaaranżowanie przestrzeni sypialnianej w pokoju dziennym. Ze szczególną dbałością należy wtedy dobrać łóżko, by w ciągu dnia pełniło funkcję wygodnego siedziska, a w nocy zapewniało komfort snu. Kupujemy jeden mebel zamiast dwóch, ale najczęściej odbywa się to kosztem wygody. Do rozwiązania pozostaje również kwestia przechowywania pościeli – jeśli nie mamy wystarczająco pojemnych szaf, warto sprawić sobie kufer bądź skrzynię z płaskim wiekiem, które będą łączyć funkcje przechowywania i stolika kawowego.

Sypialnia w kawalerce lub mieszkaniu 1 pokojowym

W nowoczesnych mieszkaniach typu studio, gdzie nie ma wyraźnie rozgraniczonych pomieszczeń sami możemy wydzielić aneks sypialniany. Jeżeli w przeznaczonej na niego przestrzeni znajduje się okno możemy pokusić się o postawienie ściany z drzwiami przesuwnymi bądź tradycyjnymi. Należy jednak wziąć pod uwagę, że takie rozwiązanie optycznie pomniejszy wnętrze salonu o kilka metrów. Ciekawą alternatywą jest w takiej sytuacji postawienie ściany ze szkła bądź z ażurowymi wstawkami, przez które będzie wpadać światło i powietrze.

Jeśli zajmujemy mieszkanie w kamienicy z wysokim stropem to rozwiązaniem, które aż prosi się o zastosowanie jest antresola. Zyskujemy pełnoprawną sypialnię bez ograniczenia pokoju dziennego. O zaletach i wadach poszczególnych rozwiązań można przeczytać na http://www.domzpomyslem.pl/pomysly-i-porady/jak-urzadzic-sypialnie/jak-urzadzic-mala-sypialnie,pr212.html.

Kolory w małej sypialni

Kluczowa w małym pomieszczeniu jest kolorystyka. Możemy zdecydować się na stonowane odcienie ścian, a mocniejsze kolory wykorzystać w dodatkach – poduszkach, kapie, pościeli. Jest to rozwiązanie najczęściej stosowane i najbezpieczniejsze.

Kolory ścian w małej sypialni

Jeśli chcemy dodać trochę fantazji to zróżnicujmy kolorystykę, np. malując sufit na kontrastujący ciemny odcień, który doda wnętrzu charakteru. Kolejnym pomysłem silnie przyciągającym wzrok jest wyróżniające się wezgłowie łóżka, które będzie mocnym akcentem w aranżacji wnętrza. Na jednej ze ścian warto zawiesić obraz dający wrażenie pogłębionej perspektywy bądź położyć wzorzystą tapetę, która zapewni efekt przestronności. Zastosowanie pionowych pasów sprawi, że nasza sypialnia wyda się wyższa, podobne wrażenie zapewnią wysokie szafki ustawione po obydwu stronach i nad łóżkiem.

Białe ściany są idealnym tłem do zagospodarowania – ramki, półki z książkami, małe obrazy – to wszystko umiejętnie zaaranżowane może odciągać uwagę od ciasnoty wnętrza.

Pamiętajmy o tym, by unikać odważnych wzorów i gęstych zdobień, bo one optycznie pomniejszą naszą sypialnię.

Podłoga, światło i tekstylia w małym wnętrzu

W małym pokoju niezwykle istotnym elementem jest oświetlenie. Ważne, by światło było ciepłe i stonowane. Idealnie sprawdzają się tutaj małe lampki nocne bądź kinkiety. Oczywiście, nie wyklucza to użycia neonów, żyrandoli czy plafonów.

Oświetlenie w małej sypialni

Wybierając tekstylia pamiętajmy o tym, by były przede wszystkim miękkie i puszyste. Jeśli chodzi o wzory dobrze je dobierać na zasadzie kontrastów – jednolite jasne ściany aż proszą się o kolorowe poduchy w zdecydowanym deseniu. I odwrotnie – jeśli na ścianach położyliśmy tapetę we wzór, zachowajmy powściągliwość w doborze motywów i kolorystyki poduszek oraz pozostałych tekstyliów.

Jeśli chodzi o podłogę to najlepiej sprawdzi się puszysta wykładzina. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami tego rozwiązania to warto zastosować ciepłą w tonacji drewnianą podłogę bądź panele. Należy wystrzegać się płytek kamiennych i ceramicznych. Jeżeli nie zdecydujemy się na wykładzinę to wygodną opcją będzie też położenie w okolicy łóżka małego dywanika, który znacznie umili proces wstawania z niego, zwłaszcza w chłodniejsze dni.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *